Vedro k zalknutí i arktické zimy, takový byl rok 2012

Praha - Rok 2012 byl teplotně nadprůměrný. Oproti dlouhodobému normálu bylo celkově tepleji o přibližně 0,7 stupně Celsia, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V uplynulém roce byl velmi mrazivý jen únor, většina měsíců ale byla teplejší než obvykle a v srpnu bylo dokonce naměřeno absolutní teplotní maximum.

Teploty byly srovnávány s průměrem let 1970 až 2000. Jako celek byly podprůměrné jen únor, říjen a prosinec. Únor byl chladnější o 4,3 stupně Celsia, říjen o půl stupně Celsia a prosinec o 1,1 stupně Celsia. Ve všech ostatních měsících minulého roku byla průměrná teplota nad normálem. Nejvíc v listopadu, který byl oproti průměru teplejší o 2,4 stupně Celsia.

Loni Česko potrápily teplotní výkyvy

Například přesně před rokem zažilo Česko nejteplejší den od roku 1988, teploty šplhaly nad deset stupňů. Konec ledna a první polovina února ale přinesly arktické mrazy, kdy průměrné denní teploty spadly na minus osm až minus 15 stupňů. V polovině března pak padaly teplotní rekordy, protože rtuť na řadě míst překročila dvacítku, konec dubna a začátek máje přinesl dokonce teploty přes 30 stupňů. Rekordně teplý byl i červen, maxima dosáhla i 35 stupňů.

V srpnu padlo teplotní maximum: 40,4 stupně Celsia

Největší vlna veder však Česko zasáhla ve druhé polovině srpna. 20. srpna bylo v Dobřichovicích naměřeno absolutní teplotní maximum 40,4 stupně Celsia. Na tropickou třicítku se oteplilo ještě v září a meteorologové konstatovali, že ve 238 let dlouhé historii měření pražského Klementina se loňské léto umístilo na devátém až 11. místě.

Také v listopadu se některé dny oteplilo až na 16 stupňů, mrazy udeřily až v první polovině prosince, kdy na horách přituhlo až na minus 27 stupňů. Vánoce ale opět přinesly teplotní rekordy, místy se oteplilo na 14 stupňů.