Klaus navrhl Veseckou a Křečka na zástuce ombudsmana

Praha – Novou zástupkyní ombudsmana by se v únoru mohla stát Renáta Vesecká. Bývalou nejvyšší státní zástupkyni podle deníku Právo navrhl do funkce prezident Václav Klaus. Vesecká listu sdělila, že s nabídkou souhlasila. Měla by vystřídat Jitku Seitlovou, která ve funkci za několik týdnů končí. Kandidáty bude schvalovat Poslanecká sněmovna. Druhým návrhem od prezidenta je poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Kariéru Vesecké na Nejvyšším státním zastupitelství poznamenaly hlavně neshody s tehdejším ministrem Jiřím Pospíšilem. Z funkce byla odvolána v roce 2010, od té doby začala působit v soukromé sféře. Na její místo přišel Pavel Zeman. Podle kritiků přispívala díky několika kauzám spojeným například s politikou k nedůvěryhodnosti justice.

Během své funkce čelila také kritice ze strany předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Ta ji na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka označila za členku „zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury“. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat.