Němcová a Štěch nabídli Klausovi slavnostní rozloučení s parlamentem

Praha – Naposledy ve své funkci přijal prezident Václav Klaus k novoročnímu obědu oba šéfy parlamentních komor. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) i šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) prezidentu nabídli možnost slavnostního rozloučení s oběma komorami. Oba preferují společné setkání se všemi poslanci a senátory na Pražském hradě, vyloučeno ale není ani setkání s oběma komorami zvlášť. 

Novoroční oběd se podle slov obou hostů nesl zejména v atmosféře posledního setkání s končícím prezidentem. „Bavili jsme se hlavně o tom, jak by mohlo vypadat rozloučení se dvěma komorami a dali jsme několik návrhů… Předběžně jsme v Poslanecké sněmovně toto téma konzultovali. Preferovali bychom společné slavnostní setkání zákonodárců s prezidentem republiky, a to nejspíše na Pražském hradě,“ uvedla Němcová s tím, že Klaus o podobné setkání na základě nabídky projevil zájem.

Při diskuzi u oběda se prezident se šéfy komor nevyhnul ani čerstvě vyhlášené amnestii. Podle Štěcha je podoba přijaté amnestie příliš široká a viníkem je prý hlavně ministerstvo spravedlnosti. Šéf horní komory tvrdí, že by v budoucnu měl vzniknout zvláštní prováděcí zákon. Ten by určoval, jaké podklady musí resort při přípravě amnestií prezidentovi předložit. „Aby bylo jisté, že když prezident něco podepíše, aby věděl, co podepíše. Já neříkám, že to byl tento případ, ale není vyloučeno, že v budoucnu se to může stát,“ zmínil Štěch. Němcová by naopak na pravomocech při udělování amnestií nic neměnila.

Termín vybírání Klausova nástupce v lednu příštího roku je nyní ohrožen kvůli sporům o postup při registraci kandidátů. Z odmítnutých kandidátů u Nejvyššího správního soudu uspěla jen Jana Bobošíková. Další v čele se senátorem a podnikatelem Tomiem Okamurou se obrátili na Ústavní soud. Chtějí dosáhnout toho, aby jejich vyřazení bylo anulováno. Ústavní soud má o dalším postupu rozhodovat v pátek.

Němcová a Štěch při přivítání prezidentem
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Mezi témata rozhovorů patřily vztah vlády a parlamentu. Podobně jako předloni nejvyšší ústavní činitelé mluvili i o nejisté většině vládní koalice ve sněmovně a napjatých vztazích v koalici. Tématu se ale dotkli jen krátce. „Co se týká koaliční krize, s lehkou nadsázkou jsem panu prezidentovi nadhodil, kolik ministrů si myslí, že bude ještě muset jmenovat. Tím jsme se k tomuto tématu dostali, ale nešli jsme nějak do hloubky,“ zmínil Štěch.

K obědu se na Pražském hradě servíroval uzený losos jako předkrm, dále hovězí polévka s knedlíčky, k hlavnímu chodu vepřová panenka a jako moučník pyré. Podle Němcové bylo na atmosféře znát, že jde o poslední setkání v této sestavě. „Po šťastně strávených Vánocích jsem si říkala, že bych potřebovala nějaký superdietní oběd. A tak jsem opravdu vnímala spíše tu atmosféru,“ řekla s úsměvem. „Myslím, že to byly rozumné porce a nějak jsme se s tím vypořádali,“ dodal Štěch.

O den dříve měl Klaus poobědvat také s premiérem Petrem Nečasem, který se ale ze setkání omluvil kvůli rodinným důvodům. V případě oběda se jedná již o druhou hradní událost, které se předseda vlády nezúčastní; absentoval už na předávání státních vyznamenání ku příležitosti výročí vzniku Československa 28. října.

Novoroční setkání s prezidentem Klausem politikům obvykle slouží k debatám o politických plánech v nadcházejícím roce; Nečas s Klausem naposledy diskutovali o ekonomické situaci Česka a stavu eurozóny. Krizi eura označili za vážnou, ale současně prohlásili, že není nutné vytvářet špatná očekávání a podléhat panice.