Léky mohly být už rok levnější, ministerstvo to však nedovolilo

Praha - Už víc než rok mělo zdravotnictví šetřit peníze nákupem léků v elektronických aukcích. Pojišťovny odhadují, že by se tak uspořily miliardy korun. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale zatím žádnou takovou dražbu nepovolil, přestože právě on je do zákona prosadil. 

Léky proti cukrovce, léky proti vysokému tlaku nebo léky na snížení hladiny cholesterolu by mohly být pro pacienty levnější, kdyby je zdravotní pojišťovny nakupovaly přes internetové aukce. Ty se ale ani za rok od jejich schválení nerozběhly. Ministerstvo zdravotnictví totiž zatím žádnou aukci nepovolilo. Státu se už rok nedaří nastavit standardní ceny léků, nad které by už nemohly ceny dražených medikamentů stoupnout.  

Pojišťovny jsou na aukce připraveny

„Je tam problém s přeceňováním léků, protože se změnil mechanismus cenotvorby, který je poměrně složitý,“ komentoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pojišťovny přitom tvrdí, že by technicky uměly spustit internetové aukce na léky během několika dní. „Na internetové aukce na léky jsme připraveni, podporujeme je a teď už vlastně čekáme jen na schválení,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Rod. Povolení ministerstva zdravotnictví ale přijde nejdřív za čtvrt roku. Dřív to podle ministra Hegera úředníci nestihnou.  

Uspořená miliarda by zaplatila například roční provoz jihlavské nemocnice

Samotné pojišťovny přitom očekávají od aukcí na léky velké úspory. „Ta úspora může být až v řádu několika miliard korun,“ myslí si šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jaromír Gajdáček. Pro představu - i jediná uspořená miliarda na lécích by pojišťovnám stačila na roční provoz nemocnice v Jihlavě, na zvýšení platů všech nemocničních lékařů o pět procent nebo na to, aby nemuseli pacienti platit žádné poplatky u praktických lékařů. 

Kolik se uspoří? Podle ministra i pět miliard, podle lékáren sto milionů 

Lékárníci jsou ale ve svých odhadech o něco střízlivější. „Budou to buď desítky milionů, maximálně nějaký stamilión. Protože ty aukce by se týkaly léků, které jsou běžně dostupné, které mají své generické varianty,“ řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. 

Ministr Heger ještě před rokem a půl odhadoval možnou úsporu díky aukcím na léky dokonce na pět miliard. Ať už by byly úspory v milionech nebo v miliardách, pojišťovny kvůli prodlevám přicházejí o peníze, které by mohly použít na léčbu vážně nemocných pacientů.