Tlačítko pro seniory zachraňuje životy

Praha - Krabičky první pomoci můžou zachránit život seniorům i handicapovaným lidem. Jde o speciální lokátory napojené na záchranáře i policisty. Klienti je celý den nosí u sebe, a pokud upadnou, mají zdravotní problémy nebo zabloudí, stačí jim zmáčknout tlačítko a přivolat si pomoc.

Před dvěma lety se čtyřiaosmdesátileté Marii Frankové ucpala střeva a nebyla schopná pohybu. „Zmáčkla jsem tlačítko a přišla okamžitá pomoc. Nebýt toho tady, tak nevím, jak bych se dostala k lékaři,“ popisuje paní Franková. 

Na trhu je několik druhů lokátorů. Přístroje se liší v tom, co všechno umí. Tlačítka některých jsou napojena na telefonní linku městských strážníků. Pokud strážníci dostanou signál, hned vyšlou do bytu hlídku. Jiná zařízení vás spojí s operátorem tísňové linky. 

Upadli jste? Lokátor to pozná

„Po stisknutí tlačítka ihned dokážeme lokalizovat klienta a vyhledat mu pomoc,“ řekla operátorka Tereza Šebestová. Některé lokátory fungují i jako telefon a dokážou rozpoznat, jestli člověk neupadl. 

Jednadevadesátiletá Věra Holíková z Prahy proto nosí krabičku stále u sebe. „Je to pro mě takové bezpečí. Jsem po úrazu nohy, musím dávat pozor na cestu“, vypráví. „Když se ta krabička dvě hodiny nehýbe, tak okamžitě máme na monitoru alarm a voláme,“ uvedl Milan Ondič, ředitel dodavatelské firmy dalšího z typů lokátorů. 

„Stiskli jste červené tlačítko, co pro vás můžeme udělat?“

Na vývoji krabiček první pomoci se podílejí lékaři, vědci i počítačoví odborníci. Lokátor, který má Marie Franková od městských strážníků, je zdarma. Věře Holíkové ho koupila dcera, za 4 a půl tisíce. 

Systém za pomoci GPS lokátoru je ideální způsob, jak neomezovat seniory v jejich výletech, nákupech, houbaření či turistice. Lokátor sleduje pohyb starší osoby, a pokud nastane krizová situace, je možno si pozici osoby zobrazit. Mapový systém dále umožňuje vyznačit bezpečnou zónu, kdy pokud osoba s lokátorem tuto zónu opustí, je vyvolán v mapovém systému poplach a odeslána varovná SMS či email na předem nastavené kontakty.