Mají zavírat hospody v deset jako za starých časů?

Kyjov - Kvůli rušení nočního klidu a výtržnostem vydávají některé obce a města vyhlášky, kterými omezují otevírací dobu restaurací, barů a diskoték. Řada dříve narozených si toto pamatuje už z dob socialismu. Ještě před třiadvaceti lety musely všechny restaurace zavírat v deset večer. Kdo to nedodržel, mohl mít problémy s policií. Důvody byly z části podobné jako dnes - hluk a výtržnictví. Současní majitelé podniků se ale proti omezování ostře brání. Jak regulují otvírací dobu barů a restaurací například v zahraničí?

Nová vyhláška omezující otevírací dobu hospod, barů a diskoték by zanedlouho měla začít platit například v Kyjově. Jenže majitelé a provozovatelé podniků jsou proti. A zkušenosti jiných měst ukazují, že zavést podobnou vyhlášku není nic jednoduchého. 

Radnice: Nejsme proti podnikání, ale chráníme slušné lidi

Od pondělí do čtvrtka otevřeno do půlnoci, od pátku do neděle do dvou do rána - tak by měl zanedlouho vypadat provoz kyjovských restaurací. „Ne snad, že bychom chtěli vstupovat do práva na svobodné podnikání, ale chceme ty slušné lidi ochránit od nežádoucích jevů, které vyplývají z neomezeného provozu,“ vysvětlil kyjovský místostarosta Antonín Kuchař (KDU-ČSL). 

Proti plošnému zavírání podniků teď protestují majitelé a sepisují petici. „Musel bych propustit dva zaměstnance, protože se mi zkrátí fond pracovní doby. Neměl bych pro ně už naplnění. Samozřejmě se to objeví i v tržbách,“ oponuje jeden z majitelů Karel Longaver. 

Ve sto kilometrů vzdálených Boskovicích už vědí, jak zavedení takovéto novinky v praxi vypadá. Vyhláška, která zavírala restaurace v jedenáct večer, dnes už neplatí. Podniky dostaly výjimku. „Pokud bychom výjimku nedostali, bylo by to likvidační,“ uvedl provozovatel místního disco klubu Roman Bartoň. 

V Boskovicích byl zákaz původně namířen hlavně proti nonstop občerstvení v centru města. To ho ale stejně nerespektuje. „Vím, že je vyhláška, ale že nás to nějak omezuje, to nevím,“ uvedla zaměstnankyně Nonstop občerstvení Brutus v Boskovicích. Za nerespektování přitom již, podle tajemníka městského úřadu Davida Škvařila, dostal podnik pokutu.

V Chebu platila vyhláška jen několik týdnů 

I v Chebu chtěla radnice omezit provozní dobu pomocí plošného zákazu. Ale i zde platila vyhláška jen několik týdnů. Po protestech podnikatelů radnice ustoupila a omezení zrušila. Měst a obcí, které se úspěšně či neúspěšně snaží omezovat provoz podniků, stále přibývá. Některými z nich se už zabýval i Ústavní soud. Zrušil například vyhlášku na plošné omezení otevírací doby restaurací v Břeclavi. Podle jeho rozhodnutí totiž musí nařízení jasně stanovit, kterých podniků a v jakých lokalitách se zákaz týká. 

To, co některé obce a města nyní zavádějí, si řada dříve narozených pamatuje z dob socialismu. Ještě před třiadvaceti lety bylo jasno - všechny restaurace musí zavírat v deset večer. Kdo to nedodržel, mohl mít velké problémy s policií. Důvody byly z části podobné jako dnes - hluk a výtržnictví. Roli ale hrál i dohled a pracovní kázeň. 

Video České obce se snaží bojovat proti nonstopům
video

České obce se snaží bojovat proti nonstopům

Plošný zákaz zřejmě není možný

Zákon o plošném zavíraní restaurací a hospod byl zrušen na počátku devadesátých let. Tehdejší polistopadová vláda argumentovala tím, že jde o omezování podnikání, což není v tržní ekonomice možné.

Jak regulují otevírací dobu za hranicemi?

A jak regulují otevírací dobu barů a restaurací v zahraničí? Pravidla se napříč celou Evropou dost liší. Například v Německu žádné omezení hostinští dodržovat nemusejí. Zákon upravuje jen otevírací dobu obchodů. 

Naopak Velká Británie bývala pověstná striktními pravidly. I tam se ale leccos mění. Omezení, že alkohol smějí hospody nabízet jen do třiadvaceti hodin, zůstalo ve Skotsku a v Severním Irsku. V Anglii a Walesu už neplatí. 

Zřejmě nejpřísnější pravidla mají ve Skandinávii. Například ve Švédsku musí většina restaurací zavřít už v deset večer. Jen některé luxusní podniky mohou mít ve výjimečných případech otevřeno až do půlnoci.