Drogy přes internet koupíte lehce jako sůl

Praha - Každý týden se do Česka dostane zcela nová droga s jiným složením. Do prodeje putují látky přímo z čínských nebo indických laboratoří. Nikdo nezkoumal nežádoucí účinky nebo komplikace, které ta látka může přinést. „Ti, co si to kupují, jsou vlastně taková pokusná jednotka, na které se zkouší, co ta látka udělá,“ řekl Jaroslav Zikmund, toxikolog z nemocnice Na Bulovce.

Na internetu se stále dají koupit syntetické drogy, nebezpečné látky vyráběné v laboratořích. Proti kamenným prodejnám, tzv. Amsterdam shopům, už stát zakročil. Prodejci ale obchází zákon a drogy, které prodávají na internetu, vydávají třeba za sůl do koupele nebo hnojivo. Lékaři varují, že lidé po požití těchto látek často končí v nemocnici.  

Účinky jsou neznámé, zdravotní rizika užívání nevypočitatelná. U konzumentů syntetických drog se lékaři setkávají hlavně s kolapsy a psychickými problémy. „Jak to na každého působí, je těžké odhadnout dopředu. Může být agresivní, nebo naopak skleslý,“ uvedl Jaroslav Zikmund, toxikolog z nemocnice Na Bulovce.

Syntetické drogy jsou vyráběny z volně dostupných léčiv nebo chemických látek s vlivem na psychické vnímání člověka. Výrobci jsou přitom schopni velmi rychle reagovat na rozrůstající se seznamy zakázaných látek. Vymýšlením nových složení se tak vyhnou zákonům.


Po požití syntetické drogy se pobodal

Například mladý Pražan se před nedávnem po užití syntetických drog bodl do břicha. „Vzal nůž a píchl si ho do nadbřišku, jak se říká, na solar. V té oblasti je levý lalok jaterní, takže krvácel do břišní dutiny. Měl štěstí, že nevykrvácel,“ uvedl Pavel Horák, primář Chirurgické kliniky v nemocnici Na Bulovce. Podle lékařů šlo o centimetry.

Prodej  syntetických drog přes internet do velké míry nahradil kamenné obchody. Těch bylo v roce 2011 po celém Česku hned 40. „To se podařilo téměř zlikvidovat, i když policie říká, že nějaké občas objeví,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Například letos v srpnu evidovala Národní protidrogová centrála deset takových obchodů, většinu z nich se podařilo zrušit. Internetový prodej ale zatím běží dál.