Právo: Soudci se prý již dohodli, Okamurovu stížnosti zamítli

Brno - Ústavní soud podle deníku Právo zřejmě definitivně zamítl celou stížnost Tomia Okamury na přímou volbu prezidenta. Rozhodnutí je zatím neoficiální, soudci totiž ještě zpracovávají odůvodnění. Okamura i veřejnost se však výsledek oficiálně dozví až ve čtvrtek. Již minulý týden Ústavní soud odmítl odklad voleb. Teď posuzoval mimo jiné i podmínku pro nezávislé kandidáty nasbírat 50 tisíc podpisů.

„Nález Ústavního soudu bude vyhlášen ve čtvrtek dopoledne. To tedy znamená, že je již rozhodnuto,“ sdělil Právu generální sekretář ÚS Tomáš Langášek. Své oficiální rozhodnutí týkající se ústavnosti prováděcího zákona o přímé volbě soud sdělí den před samotnou volbou, tedy ve čtvrtek. Aparát soudu prý nyní zpracovává odůvodnění. Vše tak nasvědčuje tomu, že soud Okamurovu stížnost sice věcně projednal, ale nakonec ji zamítne.

Pokud soudci připravují veřejné vyhlášení, je evidentní, že stížnost neodmítli bez věcného projednání, například pro zjevnou neopodstatněnost nebo neoprávněnost navrhovatele. V tom případě by totiž rozhodli jen usnesením, které netřeba vyhlašovat veřejně. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by soudci plně vyhověli Okamurovým návrhům na zrušení části ústavy a prováděcího zákona k přímé volbě.

Kdyby soudci skutečně uvažovali o zásahu do právní úpravy přímé volby, potřebovali by více času. Museli by přerušit řízení o ústavní stížnosti a vyžádat si vyjádření Poslanecké sněmovny a Senátu. Podle dostupných informací to neudělali. Na vyjádření mívají obě komory parlamentu obvykle 30 dní.


Kandidát na prezidenta Tomio Okamura
Zdroj: ČT24

Okamurova stížnost na odložení voleb neuspěla

Tomio Okamura si kromě toho, že mu ministerstvo vnitra a Nejvyšší správní soud neumožnil kandidovat, stěžoval také na protiústavnost sběru podpisů a jejich kontrolu. Chtěl úpravy prováděcího zákona a zrušení podmínky nasbírat padesát tisíc podpisů. Dále navrhoval zrušit dvoudenní lhůtu pro podání opravného prostředku proti rozhodnutí vnitra o registraci kandidáta.

Už v pátek soud nevyhověl části jeho stížnosti a prezidentské volby neodložil. „Ústavní soud měl na miskách vah spravedlnost a časový pres. Vybral si lehčí variantu. Termín voleb zvítězil nad právem,“ řekl Okamura v pátek.

Stížnost týkající se prováděcího zákona k volbě soud dostal v prosinci. Okamuru nepustilo do přímé volby prezidenta ministerstvo vnitra. Po odpočtu neplatných podpisů totiž klesl pod hranici požadovaných 50 000 podporovatelů. Ve stížnosti žádal Ústavní soud o odklad voleb a své navrácení do boje o Hrad. Uplatnil také řadu argumentů proti právní úpravě přímé volby.

Video Soud zamítl Okamurovu stížnost
video

Soud zamítl Okamurovu stížnost