Dohnal tahá sněmovnu za uši – v žalobě žádá zpět 50 tisíc

Praha – Exprezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal podal dvě žaloby na Poslaneckou sněmovnu. Domáhá se vrácení pokuty 50 tisíc korun, kterou musel v minulosti zaplatit za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady k auditu hospodaření NKÚ. Soud později rozhodnutí dolní komory parlamentu o uložení pokuty zrušil a věc jí vrátil k novému projednání.

Dohnalův advokát Václav Vlk míní, že sněmovna kromě nevrácení peněz nestihla ani znovu rozhodnout v zákonné třicetidenní lhůtě, proto podal k pražskému městskému soudu i druhou žalobu na ochranu proti nečinnosti správního orgánu. „Když to rozhodnou dodatečně, tak už tu žalobu prohrají. Teď už to nemůžou vyhrát,“ podotkl advokát.

Dohnal dostal ke konci roku 2010 oznámení o tom, že kontrolní výbor Poslanecké sněmovny zahájil prověrku hospodaření úřadu s majetkem státu za roky 2005 až 2010. Poslanci ho zároveň požádali o součinnost při auditu a o předložení dokumentů, které byly podle nich pro jejich práci nutné. Dohnal požadavek odmítl, přestože již za stejné jednání dostal dříve od sněmovny padesátitisícovou pokutu.

František Dohnal
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Za opakovanou neochotu vydat materiály se na tehdejšího šéfa kontrolního úřadu snesl osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela úřadu. Podle soudů tím, že odmítl spolupracovat, poškodil právo ČR na kontrolu hospodaření s majetkem státu, a zneužil tak pravomoc úřední osoby.

Na Dohnalův případ se vztahuje také Klausova amnestie

Někdejší prezident NKÚ se však stále cítí nevinný. Již dříve na svou obranu uváděl, že by prověrka narušila nezávislost úřadu, který by tak nebyl dostatečně chráněn před politickými vlivy. Kontrolní výbor nepovažoval za nestranný, prověrka prý měla politický podtext.

Na Dohnalův případ se ale podle Vlka vztahuje prezidentská amnestie, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus. Na bývalého šéfa NKÚ se tedy hledí, jako by nebyl odsouzen.