Dlouhý voličům: Když nemůžete mě, volte Schwarzenberga

Praha – Neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý podporuje ve volbě hlavy státu Karla Schwarzenberga (TOP 09). Totéž doporučení dal i svým potenciálním voličům s tím, že Jana Fischera a Miloše Zemana volit nedoporučuje. Dlouhý se původně chtěl prezidentské volby účastnit sám, pro nedostatek podpisů ho ale vyřadilo ministerstvo vnitra.

„V tomto okamžiku je Karel Schwarzenberg ta nejlepší volba,“ uvedl Dlouhý v prohlášení, v němž zhodnotil i ostatní kandidáty. Schwarzenberg má podle exministra solidní jméno ve světě, nebojí se a nenechá sebou manipulovat, umí naslouchat jiným názorům a politiku považuje za službu a může přispět k potřebné změně.

Proti favoritům volby se Dlouhý postavil. Fischer by podle něj byl nevýrazný prezident, v posledních týdnech se prý začal stahovat z veřejného vystupování. Zeman „nikdy nepředvede více než trochu té legrace“, uvedl pak exministr. Někdejšího předsedu vlády a ČSSD označil za rutinéra, který nemá zábrany realitu překroutit, a za matadora, který využívá politický talent k prosazování svých osobních zájmů a svého vlastního vidění světa.

Podporu Schwarzenberga Dlouhý avizoval již dříve

Dlouhého doporučení není velkým překvapením, svou podporu současnému ministrovi zahraničních věcí již v nedávné minulosti avizoval. „Karla Schwarzenberga. Mám úplně jiný názor na Evropu a Rusko, ale při daných alternativách mi vychází jen on…,“ uvedl třeba Dlouhý na otázku ČT24.cz, koho by případně podpořil z ostatních kandidátů ještě předtím, než ho ministerstvo vnitra vyřadilo z kandidátů.

Z volby vypadl poté, co se ukázalo, že nemá dostatečné množství podpisů na petičních arších, které by mu kandidaturu umožnily. Stejný případ vyřadil také Tomia Okamuru, ten se ale na rozdíl od Dlouhého nespokojil s přezkumem Nejvyššího správního soudu a podal i ústavní stížnost.

Dlouhý nicméně nepatřil mezi favority volby; poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, který proběhl počátkem prosince, mu přisuzoval zisk 2,5 procenta hlasů.