Cermat šetří, propustil 17 lidí

Praha - Centrum pro přípravu maturit Cermat propustilo koncem minulého roku 17 lidí, z týmu čítajícího nyní 70 lidí definitivně odešel i někdejší šéf centra Pavel Zelený. Změnami se ušetří 18 milionů korun. Cermatu totiž letos končí dotace v řádu stamilionů, která na přípravu jednotných zkoušek šla z EU.

„(Restrukturalizace) reagovala jednak na to, že letos končí projekt PRO.MZ hrazený z evropských peněz a samozřejmě také na změnu podoby maturitní zkoušky,“ uvedl šéf Cermatu Jiří Zíka. Na přípravu a spuštění jednotných maturit bylo z EU vyhrazeno přes 400 milionů korun, provozní náklady už ale letos půjdou ze státního rozpočtu. Ročně přijdou maturity na zhruba 250 milionů korun. 

Co se týká změn v maturitách a s tím souvisejícím propouštěním, podle mluvčího Cermatu Petra Habáně byli propuštěni zejména kantoři, kteří dříve připravovali testy pro nepovinné zkoušky, například z biologie, chemie nebo dějepisu. V rámci novely si totiž studenti mohou od letoška vybrat pro nepovinné zkoušky jen cizí jazyk nebo matematiku. Byly také přeskupeny některé odbory, ušetří se i na tom, že centrum nebude muset připravovat testy ve dvou verzích obtížnosti. Novela totiž od jara zavádí jen jednu úroveň náročnosti.

Zíka změny naplánoval ještě coby pověřený ředitel centra, které v červnu po problémech s maturitami převzal po někdejším řediteli Zeleném. Před Vánocemi byl ale Zíka oficiálně jmenován do vedení Cermatu. V současnosti Cermat tiskne testy k jarnímu maturitnímu termínu, konají se také školení pro pedagogy.