Filip: Klaus by měl svoji funkci opustit dřív

Praha - V horní parlamentní komoře existuje iniciativa, která by měla vést k dřívějšímu odchodu Václava Klause z funkce hlavy státu. V Interview ČT24 to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. K této iniciativě se podle něj připojí i oba komunističtí senátoři. Na otázku, zda má taková iniciativa smysl, když za dva měsíce končí prezidentovo funkční období, Filip odpověděl: „Víte, já myslím, že možná je na ní lépe pracovat než na změně ústavy, která by měla řešit exces člověka, který neunesl svoji zodpovědnost.“ Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková slova Filipa v Hyde Parku na ČT24 popřela, o žádné ústavní žalobě na prezidenta prý neví.

Vojtěch Filip, předseda KSČM:

„Je to mimořádný prostředek, který není úplně běžný v České republice, nebyl nikdy použit, i když se jím jednou vyhrožovalo.“


Podle Filipa se tu neustále mluví o tom, jestli má v ústavě zůstat to či ono. „Musím říct, že ústavní systémy většiny evropských zemí takový institut znají. Politici, kteří jsou v tak významných funkcích, jsou kompetentní, potom není potřeba, aby se kvůli jejich nekompetentnosti měnila ústava,“ vysvětluje.

„Víme, že už tady byly dvě rozsáhlé amnestie. Obě dvě souvisely nikoliv s ústavním systémem, ale s vybočením z běžných pravidel,“ řekl Filip. Podle něj by například v Německu nemohla být tak rozsáhlá amnestie podepsána pouze prezidentem a předsedou vlády (v případě Německa kancléřem). Musela by být prý projednána i v parlamentu, protože začne zavazovat stát a jeho náklady. To je možná úvaha pro změnu ústavy pro vyhlašování amnestie v tak velkém rozsahu, dodal předseda KSČM.

 Alena Gajdůšková (ČSSD), 1. místopředsedkyně Senátu:

Alena Gajdůšková „O ústavní žalobě proti prezidentu Klausovi nic nevím a nedovedu si dost dobře postavit, na čem by měla být postavena.“


Gajdůšková v Hyde Parku ČT24 řekla, že Václava Klause činí osobně odpovědným za marasmus, ve kterém se v tuto chvíli potápíme. „Lidé ztratili nadšení, víru v právní stát a ve spravedlnost, ze které jsme byli tak nadšení v 90. letech. Všechny kroky, které podnikal, ať už jako ministr financí, premiér, teď i jako prezident, jdou na jeho hlavu. Amnestie byla poslední tečkou, z toho se nevyviní,“ dodala.