Zemřela veteránka Gréta Koutná

Praha - Ve věku 91 let zemřela Gréta Koutná, veteránka 2. světové války a nositelka Československého válečného kříže. Dostala i sovětskou medaili za bojové zásluhy.

Koutná přežila německé bombardování v Polsku i sovětské vězení. Na východní frontě se pak dobrovolně přihlásila do československé jednotky, kde se seznámila se svým manželem Jakubem Koutným. Ten mimo jiné pracoval v odvodní komisi, kde společně s generálem Heliodorem Píkou vytahoval ze sovětských lágrů uvězněné československé občany. Do gulagu se mohli Čechoslováci dostat i za pouhé nedovolené překročení sovětských hranic. Nebýt intervencí generála Píky, mohl být jejich osud velice špatný. Píka z nich chtěl učinit základ jednotky v Buzuluku, která neměla stále dost lidí.

S Československým armádním sborem prošla Koutná z Buzuluku až do Prahy. Osobně se znala s Ludvíkem Svobodou nebo s prvním padlým hrdinou Otakarem Jarošem. Po únoru 1948 odešla do Izraele, pak do Spojených států. Jejího manžela komunistický režim zlikvidoval, byl zatčen a odsouzen za velezradu a vyzvědačství. Zemřel v Leopoldově v roce 1960. Gréta se do Prahy vrátila až v roce 1989.