Čekají nás mrazy, pozor na náledí

Praha - V celém Česku se od dnešního odpoledne může tvořit náledí. S ledem na komunikacích by lidé měli počítat až do páteční noci, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle dlouhodobé předpovědi bude v příštích týdnech mrzout, a to i přes den.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Hrouda

Do střední Evropy proudí studený vzduch ze severu a na silnicích se bude vytvářet a udržovat náledí. Výstraha meteorologů platí pro celou republiku od dnešních 16:00 do pátečních 23:00.

Lidé by si měli dávat pozor při jízdě autem i chůzi po chodníku. Řidiči by také měli pozorně sledovat dopravní zpravodajství.

Rozdíl mezi ledovkou a náledím:

Náledí je prakticky výhradně záležitostí pozemních komunikací. Vzniká, pokud teplota povrchu, který zůstal mokrý po předchozích srážkách nebo od sněhu, jenž během dne částečně odtál, klesne pod bod mrazu.

Ledovka vzniká pouze jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Při mrznoucích srážkách dopadají na zemský povrch o teplotě pod bodem mrazu kapičky vody. Voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a hladká a pokrývá zpravidla velkou plochu.

Zdroj: ČHMÚ


Dlouhodobá předpověď: čekají nás mrazy

Podle předpovědi ČHMÚ bude následujících 31 dní teplotně podprůměrných, srážek spadne obvyklé množství. Do konce příštího týdne bude převládat zimní charakter počasí, oblačno až zataženo s občasným sněžením. Denní teploty se budou pohybovat mezi nulou až minus šesti stupni, v noci spadne rtuť na minus tři až minus devět, při zmenšení oblačnosti až na minus 12 stupňů Celsia.

Poslední lednová dekáda pak přinese polojasnou až oblačnou oblohu s občasným sněžením, v nižších polohách může pršet nebo padat déšť se sněhem. Ke konci statisticky nejchladnějšího měsíce roku má srážek přibývat. Mírně se oteplí, přes den budou plus čtyři až minus dva stupně. Noční teploty kolem 12 stupňů pod nulou se mohou vyskytovat jen zkraje období, pak se dá očekávat minus dva až minus osm stupňů.

Podobné počasí se udrží i prvních deset únorových dní, zataženou oblohu s občasným sněžením nebo smíšenými srážkami doplní denní teploty dva až minus čtyři stupně a noční minus tři až minus devět stupňů.