Češi pomohli dopadnout gang maďarských podvodníků

Praha - Mezinárodní tým detektivů rozkryl gang maďarských podvodníků, kteří vydělávali na nelegálních obchodech se železem a mědí. Podle policie okradli daňovými machinacemi český a slovenský stát víc než o půl miliardy korun. V obou zemích kvůli tomu účelově založili desítky firem. Maďarská policie při razii zajistila na svém území vedle důkazů také výnosy z obchodů - peníze, šest kilo zlata, šperky, elektroniku, drahé hodinky a umělecká díla. To vše asi za 100 milionů korun.

V Budapešti se vůbec poprvé v historii scházejí špičky maďarské, slovenské a české policie. V Česku, podle jednoho z policejních šéfů, řádil gang více než tři roky. „Bylo založeno pět obchodních společností, následně nebyla odvedena daň asi 80 milionů korun,“ uvedl náměstek ředitele protikorupční policie Vladimír Krám.

Pachatelé využívali toho, že se při obchodech mezi státy EU neplatí DPH. Vyvezly proto železo a měď z Maďarska do Česka nebo na Slovensko. Zatajili, že šlo o dovoz a nechali si v Česku a na Slovensku nikdy nezaplacenou DPH zpětně vyplatit.

Česká protikorupční policie prověřovala tuto činnost od roku 2009. Postupně zjistila, že se týká také území Slovenska, Polska a Maďarska. Na základě společné práce mezinárodního vyšetřovacího týmu v pondělí maďarská protiteroristická jednotka zadržela 14 podezřelých. Při následných domovních prohlídkách policisté zajistili peníze, šest kilo zlata, šperky, elektroniku, drahé hodinky a umělecká díla - to vše asi za 100 milionů korun.

Zatčení údajného gangu podvodníků v Maďarsku může podle posledních informací české policie odhalit další obdobnou kauzu v Česku. Titíž pachatelé mají podle české policie na svědomí další daňové podvody zhruba za 300 milionů korun.

Slovensku byla způsobena škoda 537 milionů korun

Na pondělní razii proti gangu se podílelo více než 200 policistů včetně příslušníků protiteroristické jednotky. Akci zorganizovalo Západozadunajské regionální kriminální ředitelství maďarského daňového a celního úřadu. Zločinecký gang založila rodina z maďarského Györu. Zástupce slovenské policie Tibor Gašpar uvedl, že slovenskému státu podvodníci neodvedli 21 milionů eur (zhruba 537 milionů korun). Obchodovali především s mědí, informoval Čas.sk náměstek Národního daňového a celního úřadu Maďarska László Sors.