Zájem o prezidentské volby překonal očekávání

Praha - Na mnohých místech v Česku přišla podle odhadů volebních komisařů volit už kolem poledne více než polovina voličů. Do 50 procent hlásili volební komisaři například v Libereckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. První kolo prezidentských voleb skončilo úderem čtrnácté hodiny, definitivní výsledky prvního kola by měl Český statistický úřad zveřejnit zhruba v 18:00. První odhady by ale mohly být známy už kolem 15. hodiny.

Účast přes 50 procent zaznamenala kolem poledne většina pražských městských částí, třeba na Praze 5 překonali hranici poloviny odevzdaných hlasů už v průběhu dopoledne. „Nejvíce hlásí okrsek v Podbělohorské ulici, má 64 procent,“ sdělila mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. Většinou kolem 50 procent odhadují dnes volební účast oslovené volební komise v Plzeňském, Zlínském a Jihočeském kraji. Naopak účast do 50 procent registrovali v Libereckém, Moravskoslezském a na mnohých místech Karlovarského kraje. V Sokolově volební komisaři hlásili dopoledne jen asi 37 procent.

  • Nejmenší volební místnost je v Radkovicích na Klatovsku, lidé tam prezidenta vybírají ve stavební buňce
  • Hudcov na Teplicku nemá hospodu ani hasičárnu, volební místnost tu proto zařídili přímo v rodinném domě
  • Největší volební obvod mají ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku
  • Volebních místností je celkem 14 800

A jak se volilo tam, kde žijí kandidáti?

V Novém Veselí na Žďársku, kde v posledních letech žije Miloš Zeman, volební účast činí 72 procent.  V Čakovicích na Benešovsku, kde má chalupu prezidentský kandidát Jan Fischer, odvolilo již 80 ze 141 oprávněných voličů. A ve Vlčicích na Trutnovsku, pod které spadá osada Hrádeček, kde měl chalupu exprezident Václav Havel, se volební účast dnes dopoledne pohybovala kolem 50 procent.

Hodně lidí přišlo tam, kde je i referendum

V Zábřehu na Šumpersku, kde lidé hlasují i v referendu o stavbě papírny, se účast přehoupla v průběhu soboty přes padesát procent a bude tak zřejmě vyšší než ve volbách do krajského zastupitelstva. V Bukově na Žďársku, kde se souběžně s volbami koná i referendum o jaderném úložišti, odevzdalo kolem 10:30 svůj hlas 80 procent ze 149 oprávněných voličů.

Video První přímá volba tématem Událostí ČT
video

První přímá volba tématem Událostí ČT

První přímá volba tématem Událostí ČT

ud, 12.1.2013

Česko volí druhým dnem prezidenta

Volbu prezidenta sledují i Nová média ČT

V USA a Kanadě volilo prezidenta přes 500 voličů

Ve Spojených státech a Kanadě si přišlo českého prezidenta zvolit přes 500 lidí. Šlo přitom o méně než polovinu registrovaných voličů. Nejvíce jich dorazilo k volební urně na konzulát v New Yorku, kde k volbám zaregistrovali 315 lidí. Během čtvrtka a pátku tu do ní vhodilo hlas téměř 160 lidí, z toho 40 na volební průkaz.

„Zkušenosti už jsou. Přímá volba připomíná volby do Poslanecké sněmovny, to znamená, že jsme postupovali podle pokynů, které jsme dostali od našeho ministerstva,“ informoval tajemník velvyslanectví ve Washingtonu David Frous.


Češi přítomní na americkém kontinentu začali hlasovat v první přímé volbě prezidenta České republiky v předstihu ve čtvrtek. Nejprve šli k volebním urnám v budovách českých zastupitelských úřadů voliči v Brazílii a v Argentině. Následovali pak čeští občané ve Spojených státech a Kanadě. Volba českého prezidenta na západní polokouli skončila v pátek místního času.

První výsledky už v půl třetí, konečné kolem šesté

Na sčítání hlasů se Český statistický úřad připravoval 2 měsíce a na počátku ledna statistici provedli i dvě celoplošné zátěžové zkoušky, při nichž vyzkoušeli nejen techniku, ale i lidský faktor, sčítání hlasů se totiž zúčastní kolem 3 000 pracovníků. Ve 14. hodin, kdy se zavřou volební místnosti, začnou okrskové volební komise okamžitě se sčítáním hlasů. K tomu mají k dispozici speciální počítačový program Českého statistického úřadu, data pak předají na přebírací místo, odkud výsledky putují on-line do centrály ČSÚ. Tam projdou poslední kontrolou a hned po ní jsou on-line zveřejňovány na webu úřadu. První výsledky by tak mohly být známy už půl hodiny po uzavření volebních místností, na ty konečné si budou voliči muset počkat zhruba do 18. hodiny.

Jelikož se neočekává, že by některý z devíti kandidátů získal v prvním kole více než 50 procent hlasů, bude se pravděpodobně ve dnech 25. a 26. ledna konat kolo druhé. Do něho už postoupí pouze dva kandidáti s největším počtem hlasů z kola prvního.

Nová média ČT pro vás přímou volbu sledují i na Facebooku, Twitteru a YouTube, kam můžete posílat svoje příspěvky a komentáře.