Zeman: Jsem mužem minulosti, Schwarzenberg „mužem přítomnosti“

Praha – „Jsem spojen s minulostí, to je pravda,“ reagoval Miloš Zeman na slova svého oponenta Karla Schwarzenberga, s nímž se za 14 dní utká ve druhém kole prezidentské volby. Ze své minulosti se nemůže nikdo vymanit, dodal Zeman, a to ani Karel Schwarzenberg, který jej ve svém projevu označil za muže minulosti. Schwarzenberg je podle jeho názoru naopak politikem současnosti a jako takový je odpovědný i za rozhodnutí současné vlády. Zeman apeloval na své příznivce, aby přišli za dva týdny k volbám. „Ve druhém kole začíná všechno od nuly, hlasy se nepřenášejí,“ připomněl.

„Prezidentské volby budou soubojem kandidáta levice a kandidáta pravice,“ myslí si Miloš Zeman.

„Jsem spojen s minulostí, to je pravda,“ řekl Zeman s tím, že ze své minulosti se nemůže nikdo vymanit. A vymanit se podle Zemanova názoru nemůže ani jeho oponent Karel Schwarzenberg ze zodpovědnosti za činy současné vlády, včetně některých schválených zákonů, jako jsou církevní restituce. A zodpovědný je Schwarzenberg i za některé její kontroverzní politiky v čele s Miroslavem Kalouskem.

Schwarzenberg a Zeman jsou ve 2. kole„Chtěl bych panu Schwarzenbergovi říct, že jeho skutečně pokládám za muže současnosti. Za muže, který jako ministr, a dokonce nejen jako ministr, ale i jako druhý muž vlády a poslanec, hlasoval pro zvýšení daní na potraviny a léky, pro důchodovou reformu, pro církevní restituce. Ano, pan Schwarzenberg je mužem současnosti,“ řekl Zeman.


Zeman ve své řeči poděkoval voličům za podporu v prvním kole prezidentské volby a zároveň je poprosil, aby přišli ke druhému kolu volby. „Jak známo, v druhém kole začíná všechno od nuly a hlasy z prvního kola se nepřenášejí,“ připomněl Zeman. Nadcházející boj o funkci hlavy státu označil za „souboj mezi kandidátem levice a pravice“ a přirovnal ho k prezidentským volbám ve Francii, kde zvítězil socialista François Hollande. 

„Jestliže jsem vyhrál o jedno procento nad panem Schwarzenbergem, je zásluhou mé dcery,“ uvedl Zeman.


Druhé kolo: Lidé se rozhodnou spíše sami než podle doporučení

Pokud jde o očekávání pro druhé kolo, myslí si Zeman, že se lidé budou rozhodovat spíše na základě argumentů z debat, než aby dali na doporučení politických stran nebo osobností. „Pokládal bych za určitou vlezlost a za podceňování občanů, kdybych se domníval, že jsou to manipulované loutky, které na doporučení strany nebo osobnosti kývnou a půjdou k volbám volit toho, koho jim doporučí,“ uvedl.

Video Volba prezidenta 2013: Brífink Miloše Zemana
video

Volba prezidenta 2013: Brífink Miloše Zemana

Volba prezidenta 2013: Brífink Miloše Zemana

Volba prezidenta 2013: Miloš Zeman odpovídá novinářům

První přímá volba tématem Událostí ČT

Miloš ZemanMILOŠ ZEMAN (68), nezávislý kandidát podporovaný Stranou práv občanů ZEMANOVCI, výrazně ovlivňoval českou politickou scénu ve druhé polovině 90. let, když nejprve stanul v čele Poslanecké sněmovny a následně, v letech 1998–2002, zastával funkci premiéra. Právě k tomuto období se váže termín opoziční smlouva. V prezidentské funkci by chtěl Zeman vytvořit „neutrální pole pro dialog“ vládních i opozičních politických stran, ale i zavést mnohem přísnější metr pro udělování milostí.