Ve volebních štábech se zpívalo a teklo i šampaňské

Praha – Výsledky první přímé volby prezidenta slavily její vítězové, ale i poražení. U Karla Schwarzenberga panovala pohodová atmosféra od samého počátku, volebním štábem neustále znělo skandování a potlesk jeho příznivců. Miloš Zeman volbu sledoval za zavřenými dveřmi se svou rodinou, vítězství oslavil hruškovicí a fernetem. Veselo ale bylo například i u Vladimíra Franze, kterého přišli podpořit hlavně mladí příznivci.

Miloš Zeman přijel, viděl a zvítězil. Svůj volební štáb si zřídil v restauraci, která se nachází pod jeho kanceláří. Sčítání hlasů ale sledoval za zavřenými dveřmi. Před kamery se vrátil, až když bylo hotovo a zapózoval s dcerou. Dnešní vítězství oslavil „jednou hruškovicí, jedním fernetem“. „Když běžíte stovku na olympiádě, není důležité, zda jste vyhrál o setinu vteřiny nebo o dvě setiny. Prostě jste vyhrál. Ano, budeme oslavovat, protože jsme vyhráli první kolo,“ řekl po volbě.

V Divadle Archa, kde volby sledoval Karel Schwarzenberg, bylo veselo od samého počátku. Schwarzenberg zprvu kouřil dýmku, pak debatoval se štábem a hlavně koukal na čísla. Začátek byl sice trochu nejistý, ale rychle přišel nástup. Během jeho tiskové konference začali lidé v divadle unisono zpívat českou hymnu a Schwarzenberg se k nim záhy přidal. Podle redaktora Portálu ČT24 byla atmosféra ve volebním štábu velmi uvolněná. Příznivci předsedy TOP 09 si u baru přiťukávali a všude bylo možné vidět nadšení z výhry. Večer už ale podle Schwarzenberga velké slavení nebude. Budou totiž probíhat přípravy na další jednání, například s dalšími kandidáty.  

Volební štáb Karla Schwarzenberga
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Do zpěvu rozhodně nebylo Janu Fischerovi, i když přicházel v dobré náladě. Zklamání původního favorita bylo viditelné. Po tiskové konferenci zmizel v zákulisí za potlesku příznivců. Ti se situaci snažili alespoň trochu zachránit a křičeli: „Fischer patří na Hrad.“

Jiří Dienstbier sledoval volby se svými stranickými kolegy v pražské restauraci Hybernia. V prvních minutách se sice držel v kontaktu s postupující dvojicí, pak ale spadl na čtvrté místo. Příliš důvodů k oslavám proto neměl. „Osobně nepovažuji ten výsledek za špatný, byť bych byl radši, kdyby byl o kousek lepší a byl bych na té druhé pozici,“ řekl ČT.

Ve Franzově štábu byl večírek

Vladimír Franz skončil pátý, přesto v jeho volebním štábu bouchalo šampaňské. Čekání na výsledky v pražské kavárně NoD volně přešlo ve večírek, Franz pak ochotně poskytoval rozhovory, rozdával podpisy a pózoval fotografům. Žádná očekávání ohledně výsledků prý totiž neměl. Jeho tým byl složený z mladých lidí ve věku kolem dvaceti let, ti mu vyjadřovali podporu a po každém projevu k novinářům tleskali a pískali. Po uzavření volebních místností běželo ve štábu nejprve volební zpravodajství, když už ale byli jasní dva postupující do druhé volby, štáb pustil prezentaci z Franzových fotek z kampaně a v klubu začala hrát hudba.

Táňa Fischerová čekala na výsledky voleb spolu se svým štábem v kavárně divadla Kampa. Zisk přes 140 000 hlasů považuje za velký úspěch, dosáhla ho bez peněz a bez velké kampaně. Se svými příznivci si proto s úsměvem připíjela červeným vínem, na řadu přišlo i šampaňské. „Já to považuju za krásný výsledek a určitě s tím budeme pracovat dál, protože to vůbec není malé množství lidí,“ uvedla. Spokojená s výsledkem voleb je i Zuzana Roithová.