Rychetský: ÚS by volební zákon přezkoumal jen na návrh NSS

Praha - Ústavní soud (ÚS) by podle jeho předsedy Pavla Rychetského přezkoumával prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta jen v případě, pokud by mu to navrhl Nejvyšší správní soud (NSS). K přezkumu na návrh odmítnutého prezidentského kandidáta a senátora Tomia Okamury ústavní soudci vůbec nepřistoupili. Rychetský to uvedl v pořadu Partie televize Prima.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Okamurův návrh odmítl Ústavní soud mimo jiné proto, že senátor napadl podmínku předložení 50 000 podpisů na podporu kandidatury. Posuzovat, jestli tento požadavek, zakotvený přímo do vlastního textu ústavy, je, nebo není legitimní, by bylo podle Rychetského „absurdní“.

Okamura také napadl v prováděcím zákoně jako protiústavní dvoudenní lhůtu, v níž se musel proti odmítnutí ministerstvem vnitra odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Rychetský ji také považuje „za nepřiměřeně krátkou“. Senátor ji ale dodržel a chyběla tak příčinná souvislost s odmítnutím jeho kandidatury, podotkl Rychetský.

„Kdyby na Nejvyšším správním soudu místo tří z toho sedmičlenného volebního senátu disentujících soudců byli čtyři a návrh na přezkoumání toho zákona nám předložil Nejvyšší správní soud, pak bychom museli k takové kontrole, k takovému přezkumu přikročit,“ dodal předseda Ústavního soudu. Ústavní soudci ale doporučili zákon do budoucna upravit tak, aby se podpisy na petičních arších nestranických kandidátů ověřovaly, a to buď hned při jejich sběru, nebo při pozdější kontrole listin.

Okamura označil verdikt Ústavního soudu za nelogický a lživý. „Moje práva byla poškozena tím, že se nikdo nenamáhal a dodnes nenamáhá pravost podpisů ověřit,“ uvedl po vyhlášení rozhodnutí ústavních soudců.