Udrží finalisté své emoce na uzdě - kdo přiláká víc voličů?

Praha – První kolo prezidentské volby má své vítěze, Miloše Zemana doplní Karel Schwarzenberg. Nyní jsou oba zájemci o Hrad na stejné startovací čáře a otázkou je, jak se zachovají voliči poražených kandidátů. Podle politologa Lubomíra Kopečka lze spekulovat o tom, že by se větší část voličů mohla přiklonit k Miloši Zemanovi. Nicméně sám Kopeček na základě zkušeností ze senátních voleb ve Studiu 6 připustil, že většina voličů, jejichž hlasy v prvním kole voleb propadly, se ke druhému kolu už nedostaví. Komentátor ČRo - Radiožurnál Petr Nováček k tomu dodává, že záleží i na tom, zda oba finalisté splní svá předsevzetí chovat se slušně.

V prvním kole propadla zhruba polovina odevzdaných hlasů, nicméně pravděpodobně nejvíc se hraje o voliče Jiřího Dienstbiera a Jana Fischera. Každého z nich podpořilo přes 800 tisíc lidí, dohromady tak jde o jeden milion 600 tisíc hlasů. Nikoli nezajímavé pro oba finalisty budou i hlasy, které získal Vladimír Franz. Úkolem obou postupujících tak bude zmobilizovat voliče, aby nezůstali za dva týdny doma. „Prezidentské volby jsou na druhé straně tak mediálně pokryty, že se dá říct, že to bude větší mobilizace. Nemuselo by to spadnout tolik, jako se to stává u druhého kola senátních voleb. I tak bych ale řekl, že by ta účast spadla někam mírně pod padesát procent,“ řekl ve Studiu 6 politolog Lubomír Kopeček.

Důležité bude i chování obou finalistů - zvládnou své emoce?

Otázkou zůstává, jak se k sobě budou oba kandidáti ve druhém kole voleb chovat. I to může mít vliv na to, zda lidé půjdou vůbec volit. Zatím se zdá, že až na první pošťouchnutí na téma „politik minulosti“ a „politik současnosti“ se oba političtí matadoři snaží vzájemně respektovat. Dokázali to i v první společné diskusi v nedělních Otázkách Václava Moravce a v následném rozhovoru pro Události ČT, kde dali najevo, že mají k sobě úctu - oba na sobě například ocenili smysl pro humor a jeden druhého si na Hradě dokáže představit.

„Předsevzetí, která si oba pánové dali, jsou jedna věc. Otázka je, jak to bude skutečně vypadat. Podle mého soudu vstoupí do hry jiný moment. Schwarzenbergovo angažmá v současné vládě mu samozřejmě nepřidá. Ale on je úplně jiný druh politika. Je to noblesní člověk, který říká, že by chtěl vrátit důstojnost prezidentskému úřadu, vážnost České republice a diskusi na české politické scéně. Když to takhle uchopí, může se jistým tenatům, která na něj nepochybně líčí Miloš Zeman, vyhnout,“ řekl ve Studiu 6 k nadcházející kampani komentátor ČRo - Radiožurnál Petr Nováček.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg v ČT
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Je podpora Zemana slabostí ČSSD? A proč Klaus mlčí?

Skutečnost, že sociální demokraté podpořili do druhého kola Miloše Zemna, ukazuje podle politologa Kamila Švece na určitou slabost vedení strany, podle něj ČSSD podlehla vyvinutému tlaku. 

Kamil Švec, politolog:

„Vyjádření podpory pro Miloše Zemana ze strany sociální demokracie do jisté míry ukazuje na slabost vedení strany. Myslím si, že ČSSD velmi rychle podlehla tlaku vyjádření podpory v tom smyslu, že sama strana do toho vyjádření tlačena nebyla. S Milošem Zemanem nemá moc dobré zkušenosti a mohl by vzniknout problém, kdyby byl zvolen.“


Prezident Václav Klaus zprvu naznačil, že by se přiklonil k Miloši Zemanovi. Po prvním kole tohle své krédo nezopakoval. Komentátor ČRo 1 – Radiožurnál Petr Nováček tvrdí, že Klaus by takovou výzvou nejspíš ovlivnil především významnou část voličů ODS. Podle politologa Kamila Švece je v prezidentské volbě ze strany neúspěšných kandidátů důležité, aby vyslali jakési poselství tomu, kdo by měl být prezidentem. Volič tak bude mít návaznost na svého předchozího kandidáta a bude se moci rozhodnout odpovědně.

Za necelé dva týdny rozhodne druhé kolo prezidentských voleb, zda Václava Klause vystřídá Miloš Zeman, nebo Karel Schwarzenberg. V tom prvním oba kandidáty dělilo pouhých 41 000 hlasů.

Video Rozhovor s Kamilem Švecem
video

Rozhovor s Kamilem Švecem

Rozhovor s Kamilem Švecem

St 6_14.1.2012

Rozhovor s Lubomírem Kopečkem a Petrem Nováčkem