TOP 09 se případným Schwarzenbergovým odchodem nezabývá

Praha - Pokud současný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uspěje ve druhém kole prezidentské volby, opustí stranickou politiku i ministerské křeslo ve vládě. Vládní stranu by v tu chvíli převzal a až do podzimu vedl první místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek. Představitelé TOP 09 nepočítají s možností urychlit po případném Schwarzenbergově úspěchu proces nominačních konferencí. Nového lídra strany tak vybere až celostátní sněm, plánovaný do Plzně na 19. a 20. října.

Definitivně má TOP 09 otázku řešit v pondělí nebo v úterý po druhém kole prezidentské volby, když bude pro Schwarzenberga úspěšné. Místopředseda Jaromír Drábek nevidí důvod urychlit už naplánovaný cyklus jarních regionálních a letních krajských sněmů. „To je proces, který už je spuštěný,“ uvedl s odkazem na technické komplikace.

V pátek a sobotu 25. a 26. ledna se Schwarzenberg utká o prezidentský post s někdejším premiérem Milošem Zemanem. Nynější předseda TOP 09 už slíbil, že v případě úspěchu skončí ve stranické politice a odmítne i případný titul čestného předsedy strany, kterou v roce 2009 zakládal společně s Miroslavem Kalouskem.

Faktický král korunním princem

Drábek přitom míní, že v případě Schwarzenbergova odchodu ze strany je Kalouskova pozice v TOP 09 velmi silná až dominantní. „Já nemohu tušit, kdo se mu bude chtít postavit v souboji, či zda některý region navrhne protikandidáta,“ prohlásil. On sám prý o kandidatuře neuvažuje.

Vedení TOP 09 zatím formálně neprobírá ani otázku, koho navrhne premiérovi Petru Nečasovi (ODS) jako Schwarzenbergova nástupce do vlády v případě jeho úspěchu v prezidentské volbě. Uvnitř strany padají jména například nynějšího náměstka ministra zdravotnictví Marka Ženíška, v neformálních rozhovorech zazněla i jména poslanců Václava Kubaty či Bořivoje Šarapatky. V minulosti se spekulovalo také o tom, že nynějšího ministra by mohl vystřídat jeho náměstek Jiří Schneider či zkušený diplomat a bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Ten ale z diplomacie nedávno odešel a začal pracovat pro společnost PPF.