Hašek: Rozhodně si od Zemana nenecháme nic diktovat

Praha - Sociální demokracie po prvním kole prezidentských voleb, ve kterých neuspěl její kandidát Jiří Dientsbier, vzkázala voličům, ať v druhém kole zváží podporu Miloši Zemanovi. Doporučení ovšem někteří odmítli. Podle Jiřího Dientsbiera si bude Zeman na Hradě vyřizovat osobní účty. Místopředseda ČSSD Michal Hašek doufá, že se Zeman bude chovat jako zkušený státník a své antipatie potlačí. Jsme svědky rozkolu v sociální demokracii?

ČSSD jasně podporovala v prvním kole volby prezidenta svého kandidáta Jiřího Dienstbiera, řekl 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek v Interview ČT24. Stejně jednomyslná je podle něj i podpora ČSSD Miloši Zemanovi pro druhé kolo volby.

„Voliči rozhodli, první kolo máme za sebou a sociální demokracie se musí dívat na to, co bude dál. ČSSD se rozhodla mezi mlčením a kandidátem, který má blíže k levici. Mlčet by bylo zásadní chybou. Je načase, aby byly příkopy zasypány. Jak bude ČSSD vypadat, kdyby řekla - volte si, koho chcete. Tím bychom řekli, že podporujeme i Schwarzenberga, člena vlády, kterou chceme ve středu svrhnout. Nechceme pravicového prezidenta. Nechceme opakovat stejnou chybu,“ prohlásil Hašek.

Dienstbier: Zeman se snažil rozbíjet ČSSD a bude v rom pokračovat

Například Jiří Dientsbier se však podle politologa Lukáše Jelínka pokusí formulovat alternativní politiku vůči té, jejímž reprezentantem je Miloš Zeman, nezávisle na tom, k jakému pojetí se postaví současné vedení či současná většina v ČSSD. „Snažil se rozbíjet sociální demokracii a v tomto bude pokračovat. Bude si vyřizovat osobní účty,“ prohlásil Dienstbier.

V podobném duchu se vyjádřil i Vladimír Špidla pro Týden.cz. „Jakkoliv to zní paradoxně, myslím, že podpora Karla Schwarzenberga je výhodnější, protože on je jasný protivník, nemá schopnost narušit strukturu levice a její mobilizaci. Miloš Zeman je zatížen tisíci různými vztahy na levici, má jasný cíl sociální demokracii oslabit. Vždy tak jednal. Chceme-li vyhrát volby, tak lepší východisko bude jako prezident Karel Schwarzenberg.“ 

Video Rozhovor s politologem Lukášem Jelínkem
video

Rozhovor s politologem Lukášem Jelínkem

Hašek: Zeman se bude chovat jako státník a animozity potlačí

Podle Haška je rozkol v ČSSD mediální spekulací. „Nestrašil bych tím, že pokud bude Zeman na Hradě, bude konec světa či ČSSD. Jsme dostatečně silná a sebevědomá strana na to, abychom odolávali vnějším tlakům,“ uvedl Hašek, který předpokládá, že se Miloš Zeman bude na Hradě chovat jako státník, v jehož zájmu není rozbíjet ČSSD a posilovat pravici.  

„Pokud si budeme pořád připomínat staré bolístky a křivdy a nebudeme zahrnovat deset let staré příkopy, bude to zlé,“ varoval Hašek. Je přesvědčen, že Zeman bude jednat zodpovědně a osobní animozity potlačí v zájmu státu. „Prezident musí plnit roli, kterou mu předepisuje ústava,“ nebojí se Lubomír Zaorálek. „My si od Zemana nenecháme nic diktovat,“ uzavřel Hašek. 

Miloš Zeman a ČSSD
Zdroj: ISIFA/ČT24/ČSSD

Ovlivní volby březnový sjezd strany?

ČSSD čeká, jak moc víkendové volby ovlivní sjezd strany, který bude v březnu vybírat nové vedení. Miloš Zeman má stále uvnitř strany řadu příznivců. Povolební tisková konference vedení sociální demokracie, na které Bohuslav Sobotka vyzval voliče, aby zvážili podporu Miloše Zemana ve finálovém boji o Hrad, představuje zlomový okamžik v historii Lidového domu. ČSSD se tím po mnoha letech přihlásila k muži, který pro ni poprvé získal Strakovu akademii a kterého sama nepodpořila v nepřímé prezidentské volbě v roce 2003. Velký smír ale může podle některých politologů a komentátorů uvnitř strany odstartovat boj o moc, politolog Bohumil Doležal potom hovoří přímo o Bartolomějské noci. 

„Sociální demokracie se bude muset nějakým směrem vyvíjet. Bude tam velké lákadlo, aby se vrátila do pozice, kterou zastávala na konci devadesátých let pod vedením Miloše Zemana. Tato pozice ale není zrovna perspektivní pro 21. století,“ dodal Jelínek.