Za vyhýbání se vězení dostal Smetana podmínku

Praha - Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení trest tři měsíce s podmíněným odkladem na 14 měsíců. Smetana se proslavil tím, že před volbami v roce 2010 přikreslil politikům na billboardech tykadla. 

Za pomalování plakátů dostal Smetana původně trest 100 hodin veřejně prospěšných prací a pokutu. Tu uhradil, práce však nevykonal. Soud mu tak trest změnil na 100 dní odnětí svobody. Nástupu do vězení se Smetana vyhýbal. „Šlo o trest velmi krátký, 100 dnů, vězení se nevyhýbal dlouho, policii se nakonec sám vydal. Trest jsem proto uložil podmíněný na samé spodní hranici,“ uvedl soudce Olomouckého okresního soudu Petr Sušil. 

Žalobce Jaroslav Kouřil požadoval nepodmíněný trest, proto se na místě odvolal. S tímto způsobem boje prozářeného reflektory kamer nesouhlasím. Ctím zásadu, že zákony platí pro každého," uvedl Kouřil, který požadoval nepodmíněný trest. 

Roman Smetana k verdiktu:

„S argumentací soudu se neztotožňuji, přesto jsem v podstatě příjemně překvapen, že soudce zcela nepřistoupil na argumentaci státního zástupce a hlavně mě neodsoudil nepodmíněně, tak jak státní zástupce požadoval.“


Smetanu k soudu doprovodila řada příznivců, mezi nimi nechyběl například antikomunista Jan Šinágl či Zdena Mašínová. S tykadly na hlavě seděl v soudní místnosti i Pavel Vondrouš, který loni v září v Chrastavě na Liberecku vystřelil na prezidenta Václava Klause z airsoftové pistole. Navzdory pravidlům o chování v soudní místnosti proti jeho ozdobě na hlavě justiční stráž ani soudce nezasáhli.

Rozsudek považoval Smetana za špatný, proto se trestu vyhýbal

Smetana, který je v současné době nezaměstnaný, se před soudem hájil sám. „Rozsudek soudu jsem pokládal od začátku za špatný, proto jsem se rozhodl, že do vězení nenastoupím,“ uvedl. Odkázal zároveň na to, že jej dříve soudila soudkyně Markéta Langerová, manželka politika Ivana Langera (ODS). U soudu tehdy přitom námitku na její podjatost nevznesl. Právě ODS patřilo nejvíce pomalovaných plakátů, ta se také domáhala náhrady škody. „Myslím, že do vězení nepatřím, žádnou nápravu nepotřebuji, nejsem společensky nebezpečný,“ podotkl Smetana. Dodal, že řada známých osobností, se kterými byl v kontaktu v době, kdy se vyhýbal vězení, jej odmítala udat policii. 

Smetana měl původně nastoupit do vězení loni v březnu. Policii se ale přihlásil až na dubnové protivládní demonstraci odborů, kde byl zatčen. Ve vězení strávil jen 33 dní. V květnu totiž podal v jeho kauze tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) stížnost pro možné porušení zákona. Smetana tak byl alespoň dočasně volný. V srpnu ale stížnost zamítl Nejvyšší soud, podle něhož nešlo o zásah do svobody projevu. Smetana se ale návratu do vězení znovu vyhýbal. Na zbytek trestu 67 dní nastoupil až v půlce října. Druhou žalobu podanou za opětovné vyhýbání soudce Sušil hodlá zastavit - jde totiž o stejnou věc, za kterou byl dnes Smetana potrestán. 

Ve věznici v Rapoticích na Třebíčsku, kde si trest odpykával, si stěžoval na hrubé zacházení dozorců. Při osobní prohlídce podle něj použili tvrdé donucovací prostředky. Zástupci věznice je naopak označili za adekvátní. Věznici opustil těsně před Štědrým dnem. 

Video Reportáž Kateřiny Fifkové
video

Reportáž Kateřiny Fifkové