Topolánek: Být v čele ODS já, jsem po politické smrti

Praha – Po mizivém zisku Přemysla Sobotky v prezidentských volbách zní z řad ODS stále výraznější kritika na adresu stávajícího vedení. K té se nyní připojil i bývalý stranický předseda Mirek Topolánek s tím, že on sám by za současné výsledky občanských demokratů byl v tuto chvíli už „po politické smrti“. Výčitkami směrem k pražské centrále potom nešetří ani regionální představitelé strany a ani někteří z poslanců. Boris Šťastný dnes veřejně vyjádřil podporu Miloši Zemanovi, navíc je přesvědčen, že ODS jako strana by neměla podporovat ani jednoho z kandidátů.

Pro ODS se jedná o několikátou porážku v řadě. Po neúspěchu v krajských volbách, kdy s výjimkou Plzeňského kraje neskončila nikde jinde na lepším než třetím místě, přišel propad stranického kandidáta Přemysla Sobotky v prezidentských volbách. Od posledního místa, které obsadila Jana Bobošíková, ho dělilo jen několik desetin procenta. Prezident Václav Klaus to označil za debakl pravice.

Kriticky se nyní na adresu Nečasova vedení vyjádřil i Klausův nástupce v čele strany Mirek Topolánek. „Časy se mění. Já bych jako předseda po takovém výsledku byl už po politické smrti,“ uvedl pro ČT.

Před neutěšenými volebními výsledky přitom Topolánek varoval své spolustraníky už na dušičkovém kongresu. „Strana, která své myšlenky nedokáže uplatnit, je na tom stejně jako strana, která žádné nemá. Je na tom možná i hůře, protože neschopnost dobrou ideu prosadit znevěrohodňuje jak stranu, tak ideje, na kterých stojí,“ varoval ve své zdravici. „Je na tom hůře než strana, která nejenom, že nemá ideje, ale nemá ani žádné členy. Musíte si to říkat nahlas! ODS nemá voliče, je to dnes malá strana. Budíček!“

Volební porážky občanské demokracie:

  • Sněmovní volby 2010: ODS získala 20,22 % a na vítěznou ČSSD jí chyběla necelá dvě procenta hlasů. Při předchozích sněmovních volbách v roce 2006 obdrželi občanští demokraté 35,38 % hlasů.
  • Krajské volby 2012: V českých a moravských krajských zastupitelstvech strana přišla v porovnání s výsledky z roku 2008 o 78 křesel. V žádném kraji neskončila na lepším než třetím místě, jedinou výjimku představovalo vítězství v Plzeňském kraji.
  • Senátní volby 2012: ODS obhajovala třináct senátorských křesel a postoupila do deseti duelů ve druhém kole. Z nich ovšem proměnila pouze dvě křesla. V Senátu tak oproti předchozímu volebnímu období přišla o jedenáct mandátů.
  • Prezidentské volby 2013: Stranický kandidát Přemysl Sobotka získal 2,46 % hlasů, což po Janě Bobošíkové představuje druhý nejhorší výsledek.

Výhrady mají vůči vedení i představitelé regionálních organizací, obavy z porážky ODS mají i proto, že už příští rok čekají stranu sněmovní i komunální volby. „Na kongresu jsem necítil žádnou sebereflexi, a jestli tohle bude pokračovat, tak nemůžeme nikdy nic vyhrát,“ myslí si náměstek ostravského primátora Dalibor Madej. „Je čas, aby minimálně komunální sféra politiků ODS se ozvala a chtěla nějakou zásadní změnu ve vedení strany, tím nemyslím personální, ale programovou,“ uvedl Libor Šťástka z brněnské ODS.

Šťastný: Schwarzenberg není konzistentní s politikou ODS

Poslanec Boris Šťastný je přesvědčen, že vedení ODS nemělo pro druhé kolo prezidentské volby podpořit ani jednoho z kandidátů. Karel Schwarzenberg podle jeho názoru není pravicovým politikem a jeho názory se neshodují s politikou občanských demokratů. „ODS je mi velice blízká, a proto nebudu volit politika, který se zasadil o její neúspěch,“ zdůvodnil Šťastný svou volbu nepodpořit ve druhém kole Schwarzenberga. V koalici se Schwarzenbergovou TOP 09 podle Šťastného utrpěla pravicová politika ODS. „Došlo k rozpliznutí pravicové politiky ODS,“ myslí si poslanec.

„Ten propadák byl způsoben tím, že nám uteklo voličské jádro,“ hodnotí poslanec neúspěch ODS v prezidentských volbách. Voliči přitom straně podle Šťastného utíkají právě proto, že se vzdaluje své autenticky pravicové politice. Tedy politice takové, s jakou zakládal ODS současný prezident Václav Klaus. „Václav Klaus je autentickým pravicovým politikem,“ uvedl Šťastný s tím, že by si Klause dokázal, stejně jako někteří jeho straničtí kolegové, představit zpět v aktivní politice i v čele ODS, pokud by o to ovšem strana stála.

Stanjura: Netřeba měnit vedení, hledejme raději východiska

Mezi členy ODS se ale najdou i zastánci názoru, že z neúspěchu prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky nelze vinit vedení ODS. Patří mezi ně i ministr dopravy Zbyněk Stanjura, který je přesvědčen, že strana vybrala kompetentního a schopného kandidáta na funkci hlavy státu. „To je politický bonmot, že předseda strany může za všechno, ale každý nese svou část viny,“ myslí si Stanjura, který je zároveň přesvědčený, že největší podíl na Sobotkově neúspěchu má racionální chování pravicových voličů, kteří dali před Sobotkou přednost Karlu Schwarzenbergovi.

„ODS se musí naučit, jak vybrat kandidáta, který osloví miliony voličů,“ vidí poučení z neúspěchu v historicky první přímé volbě hlavy státu Stanjura.


Ve druhém kole Stanjura, stejně jako většina členů ODS i její vedení, podporuje právě Schwarzenberga. Krátce po vyjádření oficiální podpory Karlu Schwarzenbergovi ze strany vedení ODS se uvnitř strany začaly ozývat první nesouhlasné reakce, svou podporu Miloši Zemanovi dnes veřejně vyjádřil třeba Boris Šťastný. „Já myslím, že to je přirozené, je to jen doporučení členům a voličům ODS, určitě nebudou Karla Schwarzenberga podporovat všichni členové ODS, ale naprostá většina ano,“ hodnotí Stanjura postoj některých svých stranických kolegů.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Ve druhém kole podpoří ODS Schwarzenberga, ČSSD Zemana

Amnestie pohřbila šance Sobotky na úspěch

Argumentem, proč neměnit vedení ODS je podle ministra dopravy i to, že současné vedení bylo do svých funkcí zvoleno asi před dvěma měsíci, tedy v době, kdy bylo z předvolebních výzkumů patrné, že kandidát ODS na úspěch v prezidentské volbě moc velkou šanci nemá. Nicméně konečné výsledky Přemysla Sobotky v negativním slova smyslu překvapily i vedení ODS, za zhoršující se výsledky kandidáta vládnoucí strany v posledních dnech před volbou viní Stanjura také prezidenta Klause, který svou amnestií „úplně zrušil šanci Sobotky změnit trend“. Amnestie podle Stanjury stranického kandidáta ODS výrazně poškodila, chybou vlády ale není. „Amnestie zavřela jakoukoli šanci našeho kandidáta do druhého kola,“ uvedl Stanjura.