Vláda dala tajným službám bič na nečitelné firmy

Praha - České tajné služby by měly mít možnost nahlížet do daňových přiznání, rozhodla vláda. Opatření má pomoci minimalizovat ekonomická rizika pro Českou republiku. Bezpečnostní informační služba (BIS) návrh vládě předložila s úmyslem usnadnit efektivnější rozkrývání nečitelných firem a organizovaného zločinu. Lidé, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku či pro slovenské firmy a mají nižší důchody, by rovněž podle rozhodnutí vlády měli dostávat dorovnání.

 

Novela, kterou nyní posoudí parlament, předpokládá prolomení mlčenlivosti daňových správců z Generálního finančního ředitelství směrem ke zpravodajským službám. „S přístupem k údajům, které v rámci své činnosti shromažďují orgány daňové správy, by bylo často možné prokazatelným a nezvratitelným způsobem rozkrýt identitu netransparentních subjektů,“ stojí v předkládací zprávě k materiálu.

Materiál, který kabinetu předložil premiér Petr Nečas (ODS) a šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang, počítá s tím, že informace by službám poskytovalo jen Generální finanční ředitelství, nikoliv jemu podřízené nižší orgány daňové správy. České právo dosud umožňovalo jen opačný tok informací, od tajných služeb k daňové správě.

Jiří Lang
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Budou se dorovnávat důchody

Kabinet souhlasí s dorovnáváním důchodů lidem, kteří v době Československa pracovali na Slovensku a berou proto nižší rentu. Doplatky Česko zrušilo, když evropský soud naznačil, že by je mělo přiznat i cizím státním příslušníkům. Český Ústavní soud pak ale důchodcům právo na dorovnání znovu přiznal. „Dělali stejnou práci, jsou čeští občané a stěží si můžeme představit nějaký rozumný argument, proč oni by měli mít nižší důchod,“ komentoval místopředseda Ústavního soudu Pavel Holländer.

Hlavním bodem vlády je protikorupční strategie

Jedním z hlavních bodů je i návrh protikorupční strategie, který včera představila vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Nová vládní strategie, jak zatočit s úplatnou státní správou pro roky 2013 a 2014, má deset prioritních úkolů. Mezi hlavní pilíře mají patřit zákony, které poskytnou veřejnosti informace o fungování správy, rozkryjí vlastnickou strukturu firem a majetkové poměry veřejných funkcionářů, nebo lépe ochrání oznamovatele korupce. Dotáhnout by vicepremiérka chtěla rovněž zákon o úřednících. Služební zákon má státní správu především zbavit politických tlaků. Přestože politici se budou zřejmě zdráhat zbavit svého vlivu na vedení úřadů, vicepremiérka hodlá pro zákon najít podporu.

Ztráty způsobené zneužíváním veřejných peněz dělají ročně desítky miliard korun, strategie tak má přispět i k rozpočtové odpovědnosti vlády. Řada úřadů volá po přísnějším hlášení lobbistických kontaktů, jiné zase varují před možnou kolizí s ústavními principy. Počítá se se zavedením lobbingu jako živnosti s konkrétními podmínkami. A návrh taky volá po vzniku etických kodexů poslance a senátora pro styk s lobbisty.

Dienstbier: Po amnestii ztrácí jakákoliv protikorupční snaha vlády důvěryhodnost

Podle senátora za ČSSD a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera po amnestii Václava Klause, kterou spolupodepsal premiér, ztrácí jakákoliv protikorupční snaha vlády důvěryhodnost. Na tiskové konferenci uvedl, že jeho strana bude v postupu proti korupci trvat na nutnosti prokazovat původ majetku a nabytí stále odkládané účinnosti zákona o státní službě. Zmínil také nutnost úpravy pravidel financování stran, existenci garancí nezávislosti policie a státních zástupců a především zákaz anonymního vlastnictví společností: „Pokud tato opatření nebudou schválena, tak to, co vláda předvádí v oblasti korupce, je jen nevěrohodné tlachání. Zatím jsme žádné zásadní skutky neviděli.“

O čem také vláda rozhodla:

  • Kabinet podpořil poslanecký návrh zákona, který zpřísňuje podmínky pro obchod s pohonnými hmotami a snaží se zamezit daňovým únikům. Norma například stanoví, že obchodníci budou muset pro získání licence složit kauci 20 milionů korun. Výši kauce ale kritizuje Společenství čerpacích stanic ČR (SČS), které ji označuje za likvidační pro kapitálově slabší podniky.
  • Speciální zákon, který by upravoval problematiku lobbingu v České republice, nevznikne. Vláda vzala na vědomí, že práce na jeho přípravě budou zastaveny a problematiku bude řešit jinými nástroji, třeba změnou jednacího řádu Poslanecké sněmovny tak, aby byla vytvořena jasná „legislativní stopa“ normy. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) je důležitý také návrh, aby byl lobbing definován v živnostenském zákoně jako legální registrovaná živnost s určitými podmínkami pro výkon takového povolání.
  • Koalice vybere nového ministra obrany po skončení volby prezidenta. Na jméně šéfa resortu se musí shodnout lídři všech vládních stran, řekl Nečas.

Video Reportáž Jakuba Anděla
video

Reportáž Jakuba Anděla