Plán VZP na rušení nemocnic jde k ledu

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) po změně vedení v tichosti ustupuje od plánu na rušení nemocnic, píší Hospodářské noviny. Pojišťovna podle listu nakonec uzavírá dlouhodobé smlouvy se všemi zařízeními, včetně těch, nad nimiž visela hrozba konce. Vláda tedy pod tlakem odkládá nepopulární opatření, která dříve doporučili i někteří experti z Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jak poznamenává list, s blížícími se volbami v roce 2014 na ně už nemusí dojít vůbec.

Jedním z úkolů nového ředitele Zdeňka Kabátka bylo mimo jiné vylepšit renomé pojišťovny, rozsáhlé úspory tak zřejmě putují k ledu. Jak píší HN, asi dosud největší změna v českém zdravotnictví měla přimět pojišťovny neutrácet a pacienty odpovědněji nakládat se zdravím. „Bude se na tom muset pracovat znovu a lépe. Nepovedlo se to tak, jak jsme čekali,“ cituje deník náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska.

Pojišťovny měly přestat utrácet za nadbytečná lůžka, složitě vznikal seznam oddělení a nemocnic k odpisu. Nakonec ale pojišťovny podepisují dlouhodobé smlouvy se všemi zařízeními. Kritika cílila hlavně na nedostatek argumentace, která by výběr nemocnic obhájila. Proti reformním krokům se zvedl i masivní odpor veřejnosti a opozičních politiků.

Peníze za státní pojištěnce dostane VZP na konci ledna

Aby měla VZP dost prostředků na včasné platby, místo úspor nakonec pomůže stát. „V lednu má VZP přijít od ministerstva financí takzvaná předsunutá platba, což je způsob, kdy se vyplatí v předstihu jednoměsíční záloha za státní pojištěnce,“ prohlásil Nosek pro HN.

To potvrdil i mluvčí pojišťovny Jiří Rod s tím, že peníze pojišťovna dostane 25. ledna. Pojišťovna, která nyní platí zdravotnickým zařízením se zpožděním dva až šest dní, tak nebude mít k 31. lednu žádné závazky po splatnosti. Podle Roda současně hledá i další rezervy - jedná s poskytovateli o detailním nastavení péče, jednání jsou prý vstřícná. Pokračuje také v podpisu nových smluv, v některých případech se podařilo dojednat omezení péče.

Rod k takzvané předsunuté platbě upřesnil, že do systému půjdou celkem čtyři miliardy, z nich VZP očekává 2,6 miliardy. Zbytek dostanou zaměstnanecké pojišťovny, které sice o předčasnou platbu nežádaly, peníze se ale vždy posílají celému systému v rámci přerozdělení vybraného pojistného. Stejně jako VZP budou muset ostatní pojišťovny peníze vrátit. „Předsunutou platbu budeme vracet ve dvou stejných splátkách, a to snížením platby od státu na prosinec 2013 a leden 2014, o to dostane VZP méně po přerozdělení,“ vysvětlil Rod.