V pracovně primátora Thomy se našla štěnice, byla tam roky

České Budějovice – Radnice v Českých Budějovicích přišla s oznámením, že v pracovně primátora Juraje Thomy (HOPB) bylo nalezeno odposlouchávací zařízení. V kanceláři bylo prý nainstalováno několik let. Policie potvrdila identifikaci funkčního zařízení v Thomově pracovně, hodlá ho nyní dál zkoumat. Podle umístění „velmi důmyslně ukrytého“ zařízení odhaduje primátor, že při instalaci štěnice asistoval někdo ze zaměstnanců úřadu.

Loni v říjnu ho dva novináři informovali, že vlastní nahrávky pořízené v jeho pracovně na radnici. Autorem nahrávek měl být podle nich člen primátorova mateřského Hnutí občané pro Budějovice (HOPB). „Tento výklad jsem vždy odmítal,“ uvedl primátor s tím, že loni v prosinci požádal krajského policejního ředitele, aby policie prověřila možnou existenci odposlouchávacího zařízení. Měsíc před tím se snažili do pracovny primátora v jeho nepřítomnosti dostat údajní pracovníci telekomunikačních služeb, prý kvůli rušení signálu mobilních telefonů.

Amatérské zařízení bylo v primátorově kanceláři ukryté mezi knihovnou a barem. „Že bylo důmyslně ukryté, je vidět už jen z toho, že policisté, aby se k němu dostali, museli rozebrat nábytek v mé kanceláři, vystěhovat trezor z mé kanceláře a provést další operace související s elektroinstalací,“ přiblížil primátor. Protože instalace odposlechu patrně také vyžadovala několik hodin, domnívá se primátor Thoma, že při umístění štěnice podle všeho asistoval některý ze zaměstnanců magistrátu. Informace o odposlechu na radnici vyvolala pozdvižení, náměstci a úředníci si nyní chtějí nechat své pracovny zkontrolovat.

Pořizovatel nelegálních odposlechů podle Thomy mohl sledovat například jednání o zakázkách. „Ten kdo se k těmto informacím dostal, získal jednoznačnou konkurenční výhodu, kterou mohl nepochybně ekonomicky využít,“ podotknul Thoma.

Video Brífink Juraje Thomy k odposlechu v jeho pracovně
video

Brífink Juraje Thomy k odposlechu v jeho pracovně

Thoma uvedl, že na magistrátu existuje funkce takzvaného bezpečnostního ředitele, jehož jmenuje tajemník magistrátu. Právě tajemníka Zdeňka Řeřábka odvolal Thoma v dubnu 2010 z funkce kvůli několika pochybením. Tajemník odešel na nemocenskou dříve, než mu byla výpověď doručena. Následně se chybou magistrátu a rozhodnutím soudu do funkce vrátil. Další odpůrce má primátor v opoziční ODS, jíž byl dříve členem. Občanští demokraté se ho snažili několikrát z funkce odvolat.

Policisté provedli v těchto dnech se souhlasem primátora technické vyšetřování, při němž objevili a zajistili odposlouchávací zařízení. „Jde o nespecifikované a pravděpodobně amatérské elektronické funkční zařízení, které bude podrobeno dalším expertizám,“ tvrdí jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Další podrobnosti policie do konce vyšetřování nesdělí.

Reakce českobudějovických politiků:

  • náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD): „To je věc, která nemá jakoukoli obdobu.“
  • radní Tomáš Bouzek (TOP 09): „Věc je to velice závažná, řekl bych skandální.“
  • opoziční zastupitel Vladimír Brůha (ODS): „Pevně věřím, že policie odpoví na základní otázky, kdo a kdy tam podobné zařízení instaloval.“

Primátora Thomu od loňského září tři měsíce stíhala policie kvůli tomu, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bit servis, aniž ho schválila městská rada. Primátor údajně překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun. Thoma vinu od začátku popíral.

Na konci října se v médiích objevila nahrávka, na níž Thoma uvádí, že hnutí Občané pro Budějovice spolupracovalo v předvolební kampani v roce 2010 se společností Bit Servis. Primátor to však popírá. „Společnost Bit Servis se na financování hnutí Občané pro Budějovice nepodílí a nikdy nepodílela,“ řekl. Thoma rovněž následně podal trestní oznámení na podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajnému úniku informací z policejních spisů při vyšetřování kauzy. Státní zastupitelství loni v prosinci stíhání zastavilo, prý bylo v rozporu se zákonem.