Z ODS v Libereckém kraji zní hlasy po Sobotkově konci

Jablonec nad Nisou – Občanská demokratická strana v Jablonci nad Nisou žádá kvůli několika prohraným volbám rezignaci regionálního vedení strany v Libereckém kraji. Rovněž usiluje o svolání volebního sněmu. Liberec v minulosti patřil k baštám občanských demokratů, v posledních letech tu ale ztrácí body. V prezidentských volbách daly kandidátovi ODS Přemyslu Sobotkovi, který je i hlavou krajské stranické organizace, hlas v kraji necelá čtyři procenta lidí a skončil tak sedmý. Poslankyně zvolená za Liberecký kraj Ivana Weberová pro ČT řekla, že by měl Přemysl Sobotka z čela krajské buňky odejít.

„Viděla bych to jako rozumný krok, protože politická odpovědnost se nějak musí vyvodit,“ prohlásila Weberová. Neví, z čeho jiného už by měly plynout důvody k odstoupení, než z několika volebních krachů. Kdo by měl Přemysla Sobotku nahradit, ale podle ní zatím nikde nezaznělo.

„Myslíme si, že už nastal čas, kdy je potřeba něco udělat a výsledky posledních voleb nasvědčují tomu, že bez toho, aby se v naší regionální organizaci změnilo něco podstatného, to asi nepůjde,“ řekla České televizi poslankyně Weberová. Záleží podle ní na tom, kteří lidé politiku ODS prezentují veřejnosti.

Weberová má zato, že představitelé regionální stranické buňky ztratili důvěru veřejnosti, především uvedla libereckou ODS. „Na výsledku krajských i prezidentských voleb se nesporně projevuje i politika ODS jako celku,“ řekla, mezi jinými vypíchla měkké prosazování programu strany či přílišné ústupky koaličním partnerům. Obnovení důvěry musí podle ní začít u personálních změn.