Heger tlačí na pojišťovny: Plaťte inkontinenční podložky

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ostrým dopisem vyzval zdravotní pojišťovny, aby hradily inkontinenční podložky postiženým pacientům. Pojišťovací domy od této úhrady ustoupily k Novému roku s tím, že před únikem moči a stolice do lůžka dostatečně chrání pleny a plenkové kalhotky – a ty hradí dál. Podle pojišťoven mohou inkontinentní pacienti použít místo podložky igelit. Postižení zvažují, že se obrátí na soud. Postup VZP napadli také dovozci pomůcek.

„Udělali jsme velký nájezd na pojišťovny, stěžovali jsme si u ředitelů a vydali jsme žádost ministerstva, aby celý tento konkrétní případ přehodnotily,“ uvedl ministr Heger. Souhlasí s tím, že se pojišťovny starají o to, aby nákupy z veřejného zdravotního pojištění byly racionální, musí to podle něj ale mít řád.

Zrušení úhrad podložek považuje ministr za protiprávní. Podle svých slov nyní nemá jinou možnost než udělat na pojišťovny politický nátlak. Chystá zákon, který dá úhradám zdravotnických pomůcek jasná pravidla. Do března by ho měla dostat vláda.

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb se problém týká zhruba 25 000 lidí a jde o zhruba sto milionů korun.


Seznam hrazených pomůcek vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), řídit se jím musejí všechny pojišťovny. Podle mluvčího VZP Jiřího Roda byly podložky vyřazeny z úhrad jako duplicitní. „Probíhají jednání, hledáme kompromisní řešení,“ informoval Rod. Jednání o obnovení úhrady podložek potvrdila také mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed Miroslav Palát řekl, že ti, kdo stojí ve VZP za rozhodnutím podložky nehradit, neviděli pacienta, u něhož nastal účinek moči nebo stolice na kůži po úniku mimo plenky či kalhotky. „Nahrazovat prodyšné podložky igelitem je hazard se zdravím pacienta a krokem zpět v péči o inkontinentní. Podložky únik vsáknou a zamezí poškození kůže a vzniku proleženin, a tedy infekcím, které mohou pacienta i usmrtit,“ řekl.