Šéf vyzbrojování na obraně končí, Nečas ho odvolal

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) dnes z funkce odvolal ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla. Informuje o tom server Česká pozice s tím, že šéfem armádního zbrojení by se podle něj měl stát bývalý šéf úřadu Pavel Bulant. Nečas ministerstvo provizorně řídí od Vánoc, o nástupci odvolané Karolíny Peake v čele resortu se má rozhodnout po prezidentských volbách.

„Včera jsem byl odvolán panem premiérem. Důvody mi nesdělil. Plně jeho rozhodnutí respektuji. O mém nástupci nebylo rozhodnuto,“ cituje odvolaného Štrupla Česká pozice. Štrupl v minulosti působil jako nástupce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování a šéf odboru řízení vyzbrojování, výzkumu a vývoje. Do čela celého úřadu ho postavila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) po svém nástupu do funkce ministryně obrany loni před Vánoci. Ve funkci skončila po osmi dnech.

Podle tří na sobě nezávislých zdrojů, na které se pozice odkazuje, by měl Štrupla nahradit jeho předchůdce Pavel Bulant.

O novém šéfovi obrany bude jasno po volbách

Nečas vede obranu od Vánoc, o ministrovi by se mělo rozhodnout po druhém kole prezidentské volby. Podle dřívějších informací serveru Týden.cz by v čele silového resortu mohl usednout poslanec ODS Jan Vidím. Ministerstvo obrany se uvolnilo koncem roku poté, co na svou funkci rezignoval jeho stranický kolega Alexandr Vondra. Vzápětí připadlo nejmenší koaliční straně LIDEM, která ho získala výměnou za přepuštění ministerstva dopravy občanským demokratům.

Do funkce ministryně obrany nastoupila stranická šéfka Karolína Peake a záhy odvolala několik vedoucích představitelů resortu včetně prvního náměstka Vlastimila Picka. Na to ostře reagoval nejen předseda vlády Petr Nečas, ale i prezident Václav Klaus. Peake se po osmi dnech z obrany poroučela a v reakci na své odvolání oznámila, že její liberální demokraté opustí k 10. lednu vládu. K tomu ale nakonec nedošlo.