Lidé vrátili léky za miliardu do lékáren, za 400 milionů jich vyhodili

Praha - Lékárnám vrátili lidé v roce 2011 medikamenty za miliardu korun, přípravky v hodnotě 155 milionů Kč odevzdali do ordinací, v popelnicích jich pak skončilo za 400 milionů. Z průzkumu reálného využití léčiv prováděného v roce 2011 agenturou STEM/MARK ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) plyne, že na likvidaci odpadu bylo vydáno 7,5 milionu korun.

„Nepoužité léky vyšly české zdravotnictví v roce 2011 dohromady na 1,563 miliardy,“ vyplývá z prezentace ministerstva zdravotnictví. Podle dat distributorů má zdravotnictví za rok k dispozici léky celkem za zhruba 70 miliard, ceny jsou s DPH a marží.

V analýzách byla použita data lékáren a distributorů z let 2008 až 2011. Součástí průzkumu byl také audit lékárniček ve dvou tisících domácností, včetně dat krajů o množství likvidovaných léčiv a nákladů na tuto likvidaci.

„V českých lékárničkách jsou nejčastěji léky proti bolesti a horečce, léky proti střevním potížím a také antialergické přípravky,“ řekla ČT mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Výjimkou ale nejsou ani nedojedená plata antibiotik, což je podle ministerstva zdravotnictví zásadní chyba. „Hrozí, že organismus nedostane plnou dávku. Pacient riskuje, že jeho bakterie budou vůči přípravku rezistentní,“ upozornil náměstek ministra Petr Nosek.

Nepotřebné léky můžou lidé bezplatně odevzdat v lékárně nebo u doktora. Skoro třetina lidí ale přiznala, že léky vyhazuje do odpadu, což neúměrně zatěžuje životní prostředí. Polovina rodin také léky doma špatně skladuje, největší problém je vlhkost. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto chystá informační kampaň, která by měla lidi naučit s léky lépe zacházet. Chce také apelovat na lékaře, aby psali lidem, pokud to půjde, menší balení.