Opozice neuspěla, kvůli amnestii vládu nesvrhla

Praha – Koaliční vláda premiéra Petra Nečase ve sněmovně přečkala v pořadí již páté hlasování o vyslovení nedůvěry. Pro konec kabinetu hlasovalo 92 poslanců. Proti se vyslovilo 97 poslanců. Mimořádnou schůzi iniciovala sněmovní opozice kvůli novoroční amnestii prezidenta Václava Klause, kterou Nečas coby předseda vlády spolupodepsal. Kritizována byla zejména šíře amnestie a skutečnost, že ukončila řadu vleklých soudních kauz, častokrát spojených s 90. lety.

Kabinet Petra Nečase přežil další hlasování o nedůvěře. Nutných bylo nejméně 101 hlasů. Hlasování předcházela debata, která trvala zhruba devět hodin.

Petr Nečas„Nejpravděpodobnějším plánem 'B' by bylo v tuto chvíli předání moci vládě sociální demokracie a komunistů v předčasných volbách. To je luxus, který si tato země v současné době nemůže dovolit,“ uvedl v prohlášení premiér Petr Nečas.


Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny na dnešek svolala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS), iniciovali ji poslanci ČSSD. Amnestii vytýkali její šíři, hlavní spor se vede o druhý článek amnestie, který omilostňuje soudní případy trvající déle než osm let; vztahuje se totiž i na tunelářské kauzy z 90. let (mj. H-System, Trend, Union banka). Podle včerejšího vyjádření prezidenta Klause ovšem opozice amnestii pouze zneužila ke své politické hře.

Opozičním poslancům vadilo, že kabinet s takovou podobou plošného omilostnění souhlasil, členové vlády ovšem protiargumentovali, že s výjimkou premiéra a ministra spravedlnosti o připravované amnestii nikdo z ministrů nevěděl. Její podobu ostatně kritizovali i představitelé TOP 09, podle předsedy poslaneckého klubu Petra Gazdíka ale není jedna hádka důvodem k rozvodu.

Pro zachování vlády hlasovali například nezařazení poslanci Jaroslav Škárka, Michal Doktor, Pavel Bém či Jiří Rusnok. Chyběl Milan Šťovíček, který vládu jinak podporuje. Na hlasování nebyli ani odsouzený Roman Pekárek (dříve ODS) a vazebně stíhaný David Rath (dříve ČSSD). Proti hlasoval například Jiří Paroubek.

Sněmovna už nehlasovala o návrhu místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, kterým by vyslovila „zásadní nesouhlas“ se spornou částí amnestie o zastavení stíhání. Poslanci především hlasy koalice rozhodli o tom, že doprovodná usnesení nejsou při hlasování o nedůvěře přípustná.

Helena Langšádlová (TOP 09)

Vyslovování důvěry nebo nedůvěry vládě by mělo být výjimečným aktem. A vzhledem k četnosti jak často tato opozice vyvolává hlasování o nedůvěře, tak je tento prostředek zneužíván.


Podle ČSSD byla vystoupení členů vládní koalice v rozpravě festivalem alibismu a pokrytectví. „Zcela alibisticky se zachoval jak předseda vlády Petr Nečas, tak ministr spravedlnosti Pavel Blažek, kteří odmítli převzít odpovědnost za rozsah amnestie,“ řekl novinářům lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Hašek: Díky za každé nové ráno, to je teď nové motto vlády

Podle svého statutárního místopředsedy Michala Haška je ČSSD připravena kdykoli znova iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. „Pokud vláda udělá vážnou chybu, budeme i po šesté nebo po sedmé hlasovat o nedůvěře,“ řekl Hašek. Opozici chybělo k vyslovení nedůvěry devět hlasů. „Pokud nedisponují dostatečným počtem hlasů, tak je to vždy takové rétorické cvičení,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Amnestie ovšem není jen téma pro opozici. Zástupci TOP 09 zopakovali, co už zaznělo ze Strakovy akademie: vláda se bude zabývat pomocí poškozeným v kauzách, které amnestie zastavila. „Dovedu si to představit tou cestou, že jim bude poskytnuta právní pomoc, budou osvobozeni od soudních poplatků a bude možné využití informací ze spisů, které byly vedeny při trestním řízení,“ uvedla Langšádlová. Proti amnestii se množí i oficiální stížnosti. Státní zástupci se brání proti zastavení některých velkých případů, na Ústavní soud zase zamířila stížnost skupiny senátorů.

Velké debaty vyvolala nepřítomnost ministra zahraničí Karla Schwarzenberga při hlasování. Poslanec Schwarzenbergovy TOP 09 Jiří Oliva omlouval prezidentského kandidáta tím, že se v době hlasování účastnil televizní debaty. To ale opozici nestačilo. „To je naprosté pohrdání Poslaneckou sněmovnou,“ myslí si Hašek.


Video Opozice neuspěla, kvůli amnestii vládu nesvrhla
video

Opozice neuspěla, kvůli amnestii vládu nesvrhla