Památku padlých českých vojáků uctí videoklip

Praha - Nový videoklip s názvem Píseň padlých je věnován památce zabitých českých vojáků v zahraničních misích. Nechala ho vyrobit nevládní nadace REGI Base, která se snaží pomáhat válečným veteránům. Nadační fond staví blízko Prahy už dva roky speciální rehabilitační ústav.

Namísto herců v klipu vystupují váleční veteráni, hlavní slovo dostal jejich životní příběh. Oba hrdiny spojila válka v Afghánistánu a těžké zranění. Jiřímu Schamsovi zvanému Regi poškodila míchu střepina z bomby, kterou na sobě na jihu Afghánistánu odpálil sebevražedný atentátník, Miroslava Lidinského zase zranila protitanková střela. „Nejzásadnější je to, že jsem musel nechat práce, kterou jsem měl rád,“ vzpomíná Lidinský.

„Chvílemi se na ně zapomíná, tak jsme udělali klip, abychom je připomněli,“ uvedl Hynek Čech z nadačního fondu REGI Base. „Je to vojenský život a musíme počítat s tím, že operace můžou končit i tragicky,“ říká zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Miroslav Žižka. Píseň pro snímek nazpíval Martin Maxa. Klip měl oficiální křest v Domě armády v Praze-Dejvicích.

Od roku 1990 padlo v zahraničních misích osmnáct českých vojáků. Nejvíc v bývalé Jugoslávii a právě v Afghánistánu. Dalších více než dvě stě mužů bylo vážně zraněno.