Vyslovování nedůvěry vládě se stane trendem, soudí politolog

Praha – Vláda Petra Nečase (ODS) ustála během tohoto volebního období v Poslanecké sněmovně už pátý pokus o vyslovení nedůvěry. Mimořádnou schůzi sněmovny iniciovala opozice kvůli novoroční amnestii prezidenta Václava Klause. „Zájem na udržení vlády je tak silný, že převáží i zpočátku velmi bouřlivé debaty. Opozici bylo asi jasné, že vládu nesvrhne, spíš chtěla upoutat pozornost médií a veřejnosti na toto téma,“ řekl ve Studiu 6 politolog Josef Mlejnek.

Josef Mlejnek, politolog:

„Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě teď bude ještě častějším fenoménem než dosud. Blíží se i termín řádných parlamentních voleb a v české poltice se už z institutu vyslovování nedůvěry vládě stává takový prostředek spíše mediálně politického boje. Ujal se tu takový, řekl bych, zlozvyk opozice, která tím upoutává pozornost médií a veřejnosti.“


Politolog komentoval i rozhodnutí ministra zahraničí a kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga (TOP 09) opustit jednání sněmovny na protest proti amnestii. „Myslím, že Karel Schwarzenberg se tak zachoval kvůli prezidentské kampani, dostal se do politicky obtížné situace. Kdyby byl loajální vládě, tak se tím poškodí u svých voličů, chtěl tak dát najevo svoji distanci. Voliči ale mohou jeho rozhodnutí brát jako podbízivé gesto,“ vysvětlil Mlejnek.

Opozice vyvolala mimořádnou schůzi kvůli amnestii prezidenta Václava Klause, kterou premiér Nečas spolupodepsal a která budí kontroverze. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 opozičních poslanců, nutných by bylo nejméně 101 hlasů. Vládu podpořilo 97 poslanců. Zbylých 11 nebylo přítomno. Na samotné hlasování došlo až ve večerních hodinách, předcházela mu totiž celodenní, často velmi emotivní debata.

Co také zaznělo včera ve sněmovně:

Jiří Paroubek (NS-LEV 21)

Jiří Paroubek„Vláda neumí vládnout a bohužel neumí ani sama skončit. Tato vláda dává přednost zájmům podezřele zbohatlých delikventů, kteří okradli tu občany, tu partnery v obchodě či naši republiku, a činí tak pod rouškou zcela smyšlených argumentů o neúměrně dlouhých lhůtách, ve kterých probíhá trestní řízení.“

 

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Miroslav Kalousek„Já budu hlasovat proti návrhu, protože si nemyslím, že pan prezident Václav Klaus by měl mít právo nominovat ještě nějakého jiného premiéra.“

 

Radek John (VV)

"Radek JohnJde o naprostý amatérismus, politickou nezodpovědnost, anebo dokonce zlovůli. I udělenou amnestii, která využila i dávno přežitou abolici, hodnou absolutistického šejka, a tím podle našeho mínění popřela rovnost před soudem a právo na rovný proces, i tuto amnestii považujeme za důkaz, že stát pod vedením faktického premiéra Miroslava Kalouska a jeho stínu Petra Nečase selhává."

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka„Důvěra veřejnosti k právnímu státu je podkopána,“ prohlásil Sobotka. Připomněl také, že k amnestii měla výhrady i vládní TOP 09. Podle Sobotky má za amnestii odpovědnost i vláda, protože premiér Nečas amnestii spolupodepsal.

Petr Nečas (ODS)

Petr NečasNečas připomněl, že den jednoho vězně ve vězení stojí daňové poplatníky tisíc korun a české věznice jsou přeplněné. "Tato amnestie je mementem k tomu, abychom změnili trestní politiku," dodal. Ve věznicích často končí lidé, kteří by mohli dostávat alternativní tresty.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Karel SchwarzenbergSchwarzenberg kritizoval fakt, že o amnestii dopředu nevěděl. „To neznamená, že bych nebyl loajálním členem vlády. Tento postup mě ale pobouřil. Chápu pobouření občanů České republiky. Tato amnestie je nešťastná, především kvůli abolici.“

 

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Lubomír Zaorálek ve sněmovně„Normální amnestie byla ta, kterou udělal slovenský prezident,“ prohlásil Zaorálek. Tam se na svobodu dostalo několik set vězňů, odsouzených hlavně za nedbalostní či neúmyslné trestné činy. „Kdyby se tohle stalo v Česku, tak nikdo ani necekne,“ řekl Zaorálek.


Video Rozhovor s Josefem Mlejnkem
video

Rozhovor s Josefem Mlejnkem