Obce řeší, jak odklízet sníh bez povinné veřejné služby

Praha/Ivančice – S velkým přívalem sněhu musejí mnohé obce v letošní zimě řešit nový problém – silnice a chodníky nemá kdo odklízet. Důvodem je podzimní verdikt Ústavního soudu, který zrušil povinnost bezplatné veřejné služby pro nezaměstnané, a obce tak přišly o značnou část pracovní síly. Obecní a městské úřady tak musí přehodnotit své rozpočty a nikterak jim neulehčila ani prezidentská amnestie. Osvobodila totiž ty, kteří byli odsouzeni k trestu veřejně prospěšných prací. Ministryně práce a sociální věcí Ludmila Müllerová ale České televizi potvrdila, že chce do konce března ohledně veřejné služby předložit vládě nová pravidla.

Už od podzimu nezaměstnaní nemusejí povinně chodit s lopatami do ulic, a navíc bezplatně. Obce naopak litovaly, že tím pádem budou muset hledat nové úspory. „Veřejná služba nám třeba ušetřila spoustu peněz, až statisíce korun při úklidu černých skládek,“ zmínila mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Podle šéfa svazu měst a obcí Dana Jiránka se jedná celkově až o desítky milionů korun. Nyní Jiránek vyzývá ministerstvo práce a sociálních věcí, aby znovu umožnilo zaměstnat osoby, které jinak ztrácí pracovní návyky.

Úřady práce loni na veřejnou službu poslaly více než 60 tisíc nezaměstnaných, což pro představu obnáší například populaci žijící ve městě velikosti Opavy. Kdo nerespektoval nařízení a odmítl pracovat, mohl přijít o dávky. Ústavní soud ale povinnou veřejnou službu bez finanční odměny zrušil. Většina nezaměstnaných se proto ihned rozhodla z veřejné služby odejít.

V současnosti pracuje dobrovolně zhruba 100 lidí po celé republice. Ministryně Müllerová ale plánuje veřejnou službu vzkřísit. „Ten tlak je zejména ze strany obcí, které veřejnou službu hojně využívaly. Bude samozřejmě odměňována,“ naznačila.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Spolu s tím ministerstvo pracuje na možné změně lhůty pro nabytí povinnosti. Zatímco loni museli na veřejnou službu už lidé po dvou měsících bez práce, nově by se měla tato doba prodloužit na jeden rok. Za odmítnutí veřejné služby by už také nemělo podle Müllerové nikomu hrozit, že přijde o dávky.

Od ledna 2012 mohly úřady práce posílat na veřejnou službu ty, kteří byli nezaměstnaní více než dva měsíce. Odpracovat v rámci veřejné služby mohli lidé maximálně 20 hodin týdně. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí veřejnou službu za celý loňský rok vykonávalo 60 876 osob. 97 procent z nich byli dlouhodobě nezaměstnaní, kteří byli bez práce rok a déle. Asi 4 tisícovky lidí na veřejnou službu odmítly nastoupit. Více než 3 tisíce lidí díky ní našlo nové místo.


Do úklidu měst a obcí zasáhl nejen Ústavní soud svým zrušením povinné veřejné práce, ale v důsledku i amnestie prezidenta. Do ulic totiž nemusí ani ti, kteří byli odsouzeni k trestu obecně prospěšných prací. „Prozatím musíme poprosit veřejnost o toleranci, protože opravdu nemůžeme stíhat všechny ty nepořádky, které tady jsou,“ dodala Swiderová. Verdikt soudu navíc přišel chvíli před obdobím, kdy je práce kvůli přívalu sněhu potřeba nejvíce. Obce se ale obávají hlavně tání sněhu a jarního úklidu.

  • Argumenty Ústavního soudu ke zrušení veřejné služby
    Argumenty Ústavního soudu ke zrušení veřejné služby zdroj: ČT24
  • Ludmila Müllerová
    Ludmila Müllerová zdroj: ČT24

V některých obcích iniciativu převzali občané - odklízí silnice před vlastním domem

Některé obce se ale snaží s chybějící pracovní silou vypořádat po svém. Například v Ivančicích vypomáhají s odklízením sněhu už druhý rok dobrovolníci. S koncem veřejné služby město přišlo o patnáct lidí, kteří tady jako nezaměstnaní pomáhali. Stejně jako loni i letos radnice uveřejnila výzvu, zda by lidé mohli odklízet sníh před svými domy, přestože podle zákona je to povinnost města. Podle šéfa technických služeb je to vcelku úspěšné.

Na ochotu místních lidí musí spoléhat i v Bučovicích. Stejně jako v Ivančicích přišlo vedení města po rozhodnutí Ústavního soudu o velkou pomoc v podobě nezaměstnaných lidí. „Jestliže jsme měli předtím deset pracovníků navíc z veřejné služby, tak je to teď samozřejmě vidět,“ uvedl místostarosta Bučovic Jiří Horák (KDU-ČSL).

Video Zrušení veřejných prací zkomplikovalo obcím rozpočet
video

Zrušení veřejných prací zkomplikovalo obcím rozpočet