Na Václavském náměstí se zapálil muž, chtěl připomenout Palacha

Praha - Na Václavském náměstí v Praze se dnes odpoledne pokusil upálit muž. Zapálil se před Národním muzeem nedaleko místa, kde se v roce 1969 upálil Jan Palach. Policejní hlídka muže uhasila. Policistům řekl, že nechtěl spáchat sebevraždu, ale připomenout Palachův čin. Záchranná služba ho převezla do nemocnice, má lehké popáleniny.

„Muž (ročník 1976) se s největší pravděpodobností polil benzinem nebo podobnou kapalinou a zapálil si bundu,“ uvedla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle ní má muž jen drobné popáleniny na rukách.

Policejní hlídku, která kontrolovala Václavské náměstí, přivolal kolemjdoucí. Policisté doběhli na místo, hořícího muže povalili do sněhu a uhasili. „Zapálil se zde muž, který tvrdí, že zde nechtěl spáchat sebevraždu. Šlo jen o to, že chtěl udělat vzpomínku na Jana Palacha. Na sobě měl několik vrstev oblečení, takže pravděpodobně se o sebevraždu nejednalo,“ řekl podpraporčík Matouš Zolotar z oddělení hlídkové služby Prahy 1.

Podle něj muž tvrdil, že se polil benzinem. S policisty zřetelně a srozumitelně komunikoval. Nezdálo se, že by pil alkohol či užil nějaké drogy. Na místo dorazila během pár minut sanitka. Záchranáři pak převezli muže do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlovo náměstí. Jeho zranění jsou lehká.

Student filozofické fakulty Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 na protest proti sovětské okupaci. O tři dny později svým zraněním podlehl. Jeho pohřbu se zúčastnily desetitisíce lidí.

Smrt v plamenech volí každý rok několik lidí

Jen loni spáchalo sebevraždu nebo se o ni pokusilo tímto způsobem několik lidí. Například v září se v centru Roudnice na Labem pokusil upálit 59letý psychicky narušený muž, skončil v nemocnici. O měsíc později se na schodech litoměřického soudu zapálil 57letý muž. K zoufalému činu ho podle policie dohnaly rodinné problémy. Na následky popálenin druhý den zemřel. V prosinci se pak rovněž psychicky nemocný 50letý muž zapálil v Tlumačově na Zlínsku