Lidem na Moravě se opět hůře dýchá

Přerov/Ostrava - Ovzduší v Olomouckém kraji se opět zhoršilo. Na Přerovsku jsou limity polétavého prachu znovu dvojnásobně překročeny. Magistrát lidem doporučil, aby omezili pobyt venku. Rovněž v Moravskoslezském kraji byly limity překročeny na většině stanic, a to trojnásobně.

Aktuální informace ČHMÚ o stavu ovzduší zde.


Situaci v Přerově označují meteorologové nyní jako špatnou. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu se odpoledne pohybují na 105 mikrogramech polétavého prachu na metr krychlový. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. 

Hůře se dýchá také lidem v Prostějově, kde denní hodnoty přesahují 81 mikrogramů na metr krychlový. Podobná situace je i na Jesenicku, které se přitom pyšní čistým vzduchem. O něco lepší situace je v Olomouci, kde měřicí přístroje zatím ukazují denní hodnoty na 69 mikrogramech.

V Moravskoslezském kraji je situace ještě horší, podle ČHMÚ je kvalita ovzduší na řadě míst hodnocena jako velmi špatná. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se dnes ráno pohybovaly v rozmezí od 65 do 122 mikrogramů na metr krychlový s nejnižší hodnotou v Opavě a nejvyšší v Karviné. Odpoledne už měly hodnotu od 89 do 181 mikrogramů na metr krychlový. Nejlépe na tom stále zůstávala Opava, nejvyšší koncentrace byly odpoledne naměřeny v Českém Těšíně na Karvinsku.

Rozptylové podmínky se v regionu zhoršují především v zimě, na špatnou kvalitu vzduchu má vliv hlavně průmysl, ale i doprava a lokální topeniště. Přestože se například množství prachu vypouštěného do ovzduší průmyslovými podniky každoročně snižuje, region stále patří ke krajům s nejhorším ovzduším v Evropě.