Policista lustroval v databázi přítele své neteře

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) potrestala brněnského policistu Miloslava Kose za zneužívání údajů z policejní databáze. V policejní evidenci totiž prověřoval partnera své neteře. Podobných případů řeší GIBS několik desítek ročně.

Michal Ryšavý se od své dnes již bývalé přítelkyně dověděl, že si ho její rodina nechala takzvaně prolustrovat. Matka dívky požádala svého bratra pracujícího u policie, aby prověřil mladíkovu případnou kriminální minulost. Ryšavý přiznává, že to byl nakonec i jeden z důvodů, proč se jeho vztah s přítelkyní rozpadl. „Zjistili o mně, že jsem byl v minulosti napaden nebo že mi byl odcizen automobil,“ popsal Ryšavý detaily ze svého života, které byly známé celé rodině jeho expřítelkyně.

Podle GIBS jde o přestupek

Policista, který měl rodině informace poskytnout, vyhledání nijak nepopíral. „Pan policista mi řekl, že je to normální věc, že pro svou rodinu udělá cokoliv. To mě dost zarazilo,“ dodal Ryšavý. Stěžoval si proto na celou záležitost u Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta ovšem k jeho překvapení uzavřela celý případ jako kázeňský přestupek. „Ne každý neoprávněný přístup je hned trestným činem. Posuzuje se řada hledisek. Jedním z nich je i společenská nebezpečnost,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Policista tak i nadále pracuje na jednom z oddělení brněnské policie. K celému případu se odmítl vyjádřit. Ryšavému se ale závěr inspekce nelíbí. Za narušení svého soukromí žádá přísnější trest. „Pakliže se jedná o prověřování na popud rodinného známého, nebo dokonce rodinného příslušníka, tak je to v příkrém rozporu s pravomocemi policisty,“ domnívá se advokát Tomáš Soukup.

Zdá se navíc, že případ není ojedinělý. Minulý týden inspekce za podobný delikt obvinila velitele policie v Unhošti na Kladensku. Také on měl vynášet policejní data svým známým. Ve službě skončí a za zneužití pravomoci mu hrozí až pět let vězení.

Video Reportáž Petra Malého
video

Reportáž Petra Malého