Dětských obětí nehod neubývá, kampaně ale přesto pomáhají

Praha – Na prevenci bezpečného chování dětí v blízkosti silnic už několik let upozorňuje informační kampaň Rozhlédni se. Akce má za cíl naučit malé děti, jak se chovat na přechodu, při jízdě na kole nebo jak se správně poutat bezpečnostním pásem. Na projektu spolupracuje Muzeum Policie ČR nebo Federace dětských domovů ČR. Počet případů vážně zraněných dětí u dopravních nehod sice postupně ubývá, těch smrtelných se ale přihodilo bohužel nejvíce za poslední léta.

Nejčastěji se děti zraní při jízdě na kole. Například Thomayerova nemocnice v pražské Krči za rok hospitalizuje zhruba 50 neopatrných cyklistů. Řada dětských nehod přitom končí vážným poraněním hlavy nebo vnitřních orgánů. „Málokdo si dovede představit, že by se zvlášť dítě po úrazu nevyléčilo při současné úrovni medicíny, bohužel tomu tak není,“ zmiňuje lékař Petr Havránek.

Těžkých úrazů dětí sice za posledních deset let podle dopravních expertů ubývá, avšak velmi zvolna. Nejčastěji jde o srážku s autem - ať už pěšky nebo na kole. Hodně dětí se zraní také jako spolujezdci. Podle expertů stojí za třetinou dětských úmrtí v autech zřejmě fakt, že se nepřipoutaly. I to má v dalších případech napravit preventivní akce Rozhlédni se! Na příkladu figurek Lucie a jejího mladšího bratra Matěje se dětí učí, jak si správně nasadit helmu nebo reflexní odrazky.

Osvědčují se i zvýšené kontroly policistů u škol, osvětlené přechody nebo zpomalující retardéry. Podle expertů ale chybí více cvičných dopravních hřišť. V Česku jich je zhruba 160, optimální by prý bylo zhruba dvakrát více.