ODS navrhuje, aby věznění zákonodárci přišli o plat

Praha – Případy několika poslanců, kteří mají pletky se zákonem, nastolují otázku, zda mají věznění zákonodárci nárok na plat. ODS navrhuje, aby přišli jak o plat, tak i další benefity. Materiál zítra projedná vláda a zatím to vypadá, že by mohl projít bez výhrad.

ODS zdůvodňuje novelu tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Totéž by platilo i v případech, pokud by byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

ČSSD zřejmě návrh ve sněmovně podpoří

Sociální demokracie ale pochybuje o tom, zda by bylo možné, aby se norma vztahovala již na toto volební období. „Změny postavení poslanců lze stanovit zákonem až od nového volebního období,“ domnívá se poslanec ČSSD Stanislav Křeček s poukazem na některé dřívější verdikty Ústavního soudu.

Křeček ale souhlasí s tím, že věc je třeba řešit. Nepochybuje, že celá řada poslanců sociální demokracie návrh ve sněmovně podpoří. „Žádný příčetný člověk by nemohl souhlasit s tím, že poslanec, který je ve výkonu trestu, bere náhrady za dopravu, kterou se má dostavit na svoje pracoviště,“ doplnil v rozhovoru pro Studio ČT24. ODS se možných stížností k Ústavnímu soudu neobává. „Plat není ústavní věcí, není ochranou mandátu,“ řekl už dříve šéf klubu Marek Benda.

Na poslanecký mandát totiž dosud nerezignoval Roman Pekárek (původně ODS, nyní nezařazený), jehož vrchní soud poslal loni za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na pět let do vězení. ODS se už tehdy nechala slyšet, že je nepředstavitelné, aby Pekárek nadále dostával plat z peněz daňových poplatníků. Strana sice Pekárka vyzvala, aby složil mandát, ten se k tomu ale nemá a čeká, jak o jeho dovolání rozhodne Nejvyšší soud. 

Kromě Pekárka, který ještě jako nepravomocně odsouzený nahradil koncem loňského roku ve sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS, v tomto volebním období žádný zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl. Bývalý sociální demokrat David Rath čeká na soud kvůli podezření z korupce ve vazbě. Soud ještě neukončil pravomocně řízení ani s Vítem Bártou (VV) a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Stíháni jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).