Děvče má trvalé následky ze špatné léčby. Odškodné přes 4 miliony

Valašské Meziříčí - Okresní soud ve Valašském Meziříčí přisoudil odškodnění 4,2 milionu za poškození zdraví dítěte. Informaci přinesla Česká televize. Rodiče pětileté Elišky Marschavellové žalovali lékaře kvůli zanedbání povinné péče. Eliška byla ve svých dvou letech coby zdravé dítě hospitalizována s podezřením na virové onemocnění, které ale provázely nestandardní projevy, mj. křeče. Lékaři i přes příznaky nerozpoznali zákeřnou herpetickou meningoencefalitidu a dívka má od té doby trvalé následky.

Okresní soud ve Valašském Meziříčí začal případ řešit v červnu 2011, dlouho ale čekal na znalecké posudky lékařských kapacit. Rodiče žádali odškodné v rekordní výši 17,5 milionu korun.

Případ z roku 2008 řeší onemocnění tehdy dvouleté Elišky. Tu rodiče nechali kvůli zvýšené teplotě a křečím na tváři a u oka převést do nemocnice ve Valašském Meziříčí. CT vyšetření, které by příčinu diagnostikovalo, ale neproběhlo; nemocnice totiž neměla dětského neurologa a dívku tak poslala k neuroložce do Vsetína. Ta ale odmítla dítě vyšetřit kvůli jeho teplotě a analgetikům. Teprve po třech dnech rodiče prosadili, aby byla Eliška převezena do olomoucké nemocnice. Zde dítě podstoupilo CT vyšetření a magnetickou rezonanci, které potvrdily poškození dívčina mozku. Stav už ale nešel zvrátit, dívka je upoutána na lůžko a vyžaduje 24hodinovou péči.

Odškodné bylo přiznáno jen ve vztahu k valašskomeziříčské nemocnici. „Vůči neuroložce to bylo zamítnuto, byla jen jedním z lékařů, za průběh léčby odpovídala nemocnice,“ vysvětlila soudkyně Kateřina Punčochářová. Skupina AGEL, do které nemocnice patří, se k věci vyjádří až poté, co dostane písemný rozsudek. Pokud by se odvolala, vše by řešil ostravský krajský soud. 

Herpetická meningoencefa­litida

Patří mezi nejzávažnější meningoencefalitidy v dětském i dospělém věku. Je to zánět mozku a mozkových blan. Projevuje se horečkou, světloplachostí, někdy zvracením a různými neurologickými příznaky dle postiženého laloku. Dochází např. ke změnám osobnosti, halucinacím, poruchám schopnosti rozumět řeči nebo mluvit. Může dojít k poruchám hybnosti či výpadkům ve zrakovém poli. V nejtěžších případech může dojít ke komatu až smrti. I při možnosti kausální terapie je diagnostika často opožděná, onemocnění má vysokou mortalitu a přeživší mají vysoké procento trvalých neurologických následků.


Marschavellovi jsou jedni z mála, kteří se pustili soudně do boje o vysoké odškodné. V minulosti nařídil soud patnáctimilionové odškodné škole z Cizkrajova na Jindřichohradecku. Musela ho vyplatit dnes sedmnáctiletému Filipu Němcovi, který se topil na školním výletě, právě škola. Po úrazu, jenž se mu stal v roce 2003, je trvale postižený. Žije v tzv. vědomém nevědomí a je na vozíku.