Cenu za statečnost převezme vojenský lékař Lysák

Praha – Vojenský lékař Jiří Lysák, který působil na třech misích v Afghánistánu, bude laureátem Ceny za statečnost 2012 udělované Lékařským odborovým klubem. Lysák pečoval o zdraví českých vojáků i místních obyvatel v letech 2008, 2009 a 2011. Stal se součástí řady ozbrojených operací, kdy ošetřoval i za velmi nebezpečných podmínek. Cenu převezme během sobotního reprezentačního plesu lékařů na pražském Žofíně.

Lysák poskytoval v Afghánistánu zdravotní péči vojákům 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Zajišťoval ošetření i při hromadných neštěstích. „Předsednictvo Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) se rozhodlo ocenit odvahu doktora Lysáka. Vedle péče o příslušníky jednotky v Afghánistánu se staral také o místní obyvatelstvo, a to i za velmi nebezpečných podmínek,“ uvedl Sojka. Oceněním chce LOK-SČL poděkovat všem lékařům, kteří se účastní českých vojenských misí.

V rozhovoru pro komorový časopis Lysák uvedl, že se účastnil i akcí, které by šly nazvat nebezpečné hlavně kvůli hrozbě nástražných výbušných zařízení či přímého útoku na koaliční síly. Na předsunuté základně za mise v roce 2011 prý bylo nebezpečí všude, ale časem si zvykli. Nejvíc pod palbou byla podle něj základna v období voleb, kdy střelba trvala celé dny.

„Pamatuji se, jak jsme ráno u kávy řešili, že už dlouho nic nedopadlo, a chvíli nato dopadl kousek od nás granát. Asi největší štěstí jsem si tam vybral, když jsem odešel z ošetřovny, a místo, kde jsem deset minut předtím pil kávu, zasáhla raketa,“ popsal extrémní chvíle na misi Lysák.

Místní zraněné zdravotníci ošetřovali, i když právě na základnu dopadaly granáty bránící přistání vrtulníku k transportu pacienta. V té chvíli si prý lékař neuvědomoval, zda kolem něco dopadá, strach musel stranou. Strach ale na misích zažil. „Jednak o život, ale tento strach ve vás postupně otupí. Také strach z toho, abych mohl pomoct kamarádům, kdyby se jim něco stalo. A v poslední řadě strach, nebo spíše pokoru neublížit pacientům,“ shrnul. Jiří Lysák se narodil v roce 1978, je ženatý a má dvě dcery. Absolvoval vojenskou lékařskou fakultu v Hradci Králové.