Nový „rostoucí“ implantát pomůže dětem se skoliózou

Karviná - Děti, které mají skoliózu a potřebují operaci, dostaly novou šanci. Lékaři v karvinské hornické nemocnici jim teď můžou voperovat speciální tyč, která zůstane v zádech až do jejich dospělosti. Její délka bude nastavena přes kůži pomocí magnetu. Až dosud se používaly implantáty, které se musely dětem každého půl roku prodlužovat operativně.

Implantát drží v páteři čtyři šrouby, které operatéři upevní do horního a dolního obratle. Jeho součástí je i magnet, pomocí kterého s ním budou lékaři posouvat. „V praxi to bude vypadat tak, že se magnet přiloží na záda pacienta a pomocí tlačítek se rozjede magnetické pole, které bude pomaličku prodlužovat tyč. Během ambulantního výkonu ji můžeme protáhnout až o 5 až 7 milimetrů,“ vysvětlil primář oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice David Buzek. Možnost prodloužit implantát pomocí magnetů je největší předností nové metody, až dosud lékaři s tyčí posouvali jen na operačním sále a děti musely být v plné narkóze.

  • Skolióza páteře je nemoc, která se objevuje v každém věku a jejíž korekce je dlouhodobou záležitostí.
  • Mezi vedlejší důsledky skoliózy může patřit například vychýlená pánev, zkrácená noha, hrb nebo vychýlené břišní orgány do strany.
  • Lehčí formy skoliózy se léčí pomocí korzetu, vážnější chirurgicky.