Nové časy ČSSD? Sobotka nabízí Zemanovi spolupráci

Praha – Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při gratulaci Miloši Zemanovi ke zvolení prezidentem nabídl nastupující hlavě státu spolupráci jménem nejsilnější parlamentní strany. V prezidentské funkci bude podle Sobotkova přesvědčení někdejší šéf sociálních demokratů reprezentovat sociálně spravedlivější politiku.

„Chci jménem České strany sociálně demokratické jako nejsilnější parlamentní strany nabídnout nově zvolenému prezidentovi spolupráci ve prospěch občanů naší země a občanů celé České republiky,“ pronesl předseda sociálních demokratů při „srdečné gratulaci“ nově zvolenému prezidentovi.

Zemanův mandát ve prospěch občanů

Sobotka poděkoval občanům, kteří v prvním i druhém kole přišli hlasovat v prezidentské volbě. „Svou účastí lidé naplnili smysl přímé volby prezidenta republiky,“ prohlásil. Volba hlavy státu podle něj probudila nebývalý zájem o politiku. ČSSD by si přála, aby vydržel až do dalších voleb do Poslanecké sněmovny.

Vítězný projev Miloše Zemana
Vítězný projev Miloše Zemana

Také první muž sociální demokracie věří, že Zeman bude reprezentantem sociálně spravedlivější politiky. „Věřím, že Miloš Zeman bude svoji novou funkci vykonávat ve prospěch všech občanů a napomůže řešení významných problémů, které leží před naší zemí,“ uvedl Sobotka.

Rozštěpená ČSSD

Uvnitř ČSSD proti sobě už od pádu Jiřího Paroubka stojí dvě křídla - jedno prvního místopředsedy Michala Haška a stávajícího šéfa Sobotky. Dá se říci, že obě kliky stínují dvě tradiční větve sociální demokracie: mladou a proevropskou na straně jedné a „zemanovskou“ na straně druhé, jejímiž představiteli jsou například Marie Benešová nebo Zdeněk Škromach. Benešová stejně jako další sociální demokrat Valtr Komárek ostatně Zemana podporovali ještě před volbami, a protivili se tak linii, již si vytyčilo vedení partaje.

Video Bohuslav Sobotka k výsledku volby
video

Bohuslav Sobotka k výsledku volby

Bohuslav Sobotka k výsledku volby

Už po prvním kole spekulovali politologové, zda sociální demokraté zažívají otevřenou podporou Zemana do druhého kola velký smír, nebo zda konflikt rozhodně neustává. Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov před druhým kolem řekl, že bez ohledu na výsledek „čeká sociální demokracii občanská válka“, která by se měla odehrát mezi výše zmíněnými křídly ČSSD. Zemanovo zvolení totiž dodává odvahu i jeho přívržencům uvnitř ČSSD – podobně jako proti Nečasově vládě rebelovala skupina poslanců z ODS podpořena argumentací otce zakladatele, prezidenta Václava Klause.