Kancléř Weigl odejde s Klausem, Zemanovu nabídku odmítl

Praha - Vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl odejde z Pražského hradu spolu s končícím prezidentem Václavem Klausem. Sdělil to mluvčí Hradu Radim Ochvat. Weigl tak odmítl nabídku nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana, který se již před druhým kolem volby nechal slyšet, že by si Weigla ve funkci kancléře ponechal. Zeman na toto rozhodnutí reagoval v České televizi tak, že je to pro něj „naprosto podružná záležitost“. Prý zhruba totéž, jako „kdo bude na Hradě vrchní zahradník“.

Weigl si podle mluvčího Hradu Zemanových slov velmi váží. „Nicméně, Dr. Weigl po 23 letech spolupráce s Václavem Klausem považuje za správné odejít se současným prezidentem,“ uvedl Ochvat v písemném prohlášení. Weigl je již dlouholetým Klausovým spolupracovníkem. Zastává také funkci ředitele obecně prospěšné společnosti Institut Václava Klause.

Možnost setrvání Weigla na Pražském hradě zmínil Zeman v minulých týdnech několikrát. Podle něj by totiž bylo ztrátou času, kdyby do čela kanceláře dosadil někoho, kdo se bude půl roku zaučovat. Chce profesionálního úředníka. „Dost Jaklů, dost Hájků, dost politiků na Pražském hradě. Tam mají být byrokrati v tom dobrém, rakousko-uherském slova smyslu,“ dodal Zeman.

Miloš ZemanMiloš Zeman na adresu Jiřího Weigla:

„Já jsem neslyšel po dobu, co je kancléřem, nějaké výrazné stížnosti na profesionální výkon funkce Jiřího Weigla.“