Kalousek: Nemáme-li Schwarzenberga prezidentem, může být premiérem

Praha - Karel Schwarzenberg obhájí post předsedy TOP 09, nebude mít totiž na sněmu strany protikandidáta, řekl dnes v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) první místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by Schwarzenberg měl vést TOP 09 do dalších voleb. "Nemáme-li Karala Schwarzenberga prezidentem, máme šanci mít Karla Schwarzenberga premiérem," uvedl Kalousek. Schwarzenberg už v sobotu, poté co uznal porážku od Miloše Zemana (SPOZ), oznámil, že se o funkci šéfa současné vládní strany TOP 09 bude ucházet.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dosáhl podle Kalouska obrovské podpory veřejnosti. „To, že dokázal oslovit dva a čtvrt milionu voličů, pokládám za jeho obrovský úspěch a za úspěch rozumné úvahy českých voličů,“ komentoval výsledky prezidentské volby Miroslav Kalousek s tím, že ještě před dvěma měsíci ani on a mnozí další vůbec nedoufal, že by se předseda TOP 09 mohl dostat do druhého kola. 

Schwarzenberg sice nezvítězil, ale Kalousek nehovořil o jeho výsledku jako o porážce a neúspěchu. „Já pokládám výsledek Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách za jeho významný úspěch a ještě jednou za to děkuji,“ dodal Kalousek. 

Kalousek v OVM o Schwarzenbergovi v čele TOP 09

  • „Já počítám s tím, že vůči Karlu Schwarzenbergovi nebude žádný protikandidát, že bude zvolen předsedou TOP 09 a povede svoji stranu do voleb.“ 
  • „Česká republika, která přišla o poměrně historickou šanci mít Karla Schwarzenberga prezidentem, má ještě poměrně významnou šanci mít Karla Schwarzenberga premiérem.“

Celostátní sněm TOP 09 je plánovaný do Plzně na 19. a 20. října. Kdyby Schwarzenberg v klání o prezidentský úřad uspěl, TOP 09 by opustil. Nynější předseda TOP 09 před prezidentskými volbami slíbil, že v případě úspěchu skončí ve stranické politice a odmítne i případný titul čestného předsedy strany, kterou v roce 2009 zakládal společně právě s Kalouskem.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové