Je nutné navrhnout rovnou tři kandidáty, apeluje Rychetský na Zemana

Praha – V okamžiku, kdy Ústavnímu soudu schází tři soudci, měl by prezident navrhnout Senátu hned tři kandidáty, řekl předseda ÚS Pavel Rychetský v Otázkách Václava Moravce. Podle jeho slov nejde o nic neobvyklého v cizích zemích. Rychetský zároveň uvedl, že by přijal nabídku být dál předsedou Ústavního soudu, ale jen do konce roku 2017, tedy než vyprší prezidentský mandát nově zvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi. Současné desetileté funkční období skončí Rychetskému letos v srpnu. Nově zvolený prezident jednoznačně prohlásil, že by určitě podpořil pokračování Rychetského v roli předsedy ÚS. Právě s ním by také chtěl konzultovat jmenování dalších soudců ÚS. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

„To, co je skutečně vážný problém, od zítřka chybí tři soudci, ale letos bude chybět deset soudců. To už by Ústavní soud vyprázdnilo a vlastně by přestal existovat. Jde opravdu o velmi naléhavý úkol nového prezidenta…,“ zdůraznil Pavel Rychetský.

Nestačí už podle něj držet se dosavadního modelu jednání prezidenta, který navrhl vždy jednoho kandidáta a čekal, jak to v Senátu dopadne. Považuje za nezbytné, aby prezident rovnou navrhoval větší počet kandidátů. Rychetský považuje českou justiční krajinu za dostačující pro výběr patřičně kvalitních kandidátů na ústavního soudce. „Jako další srovnatelné země máme relativně silnou akademickou obec i justiční obec,“ prohlásil.

Pavel Rychetský:

„V posledním roce a půl dochází ke strmému nárůstu nových a nových věcí, loni už bylo 4,5 tisíce ústavních stížností. Průměrný počet nevyřízených věcí na jednoho soudce ÚS se blíží 150 až 180, a to jsme přijali opatření…“


V motivaci osobností usilovat o post ústavního soudce vidí několik problémů. Ústavní soudci mají v ČR nižší plat než soudci obecných soudů a není jisté, zda třeba soudci obou nejvyšších soudů mají potřebu projít „torturou“ výběru v Senátu a zároveň jsou připraveni na platový pokles v případě, že uspějí.

Rychetský je připraven dál vést ÚS, ale jen čtyři roky

Miloš Zeman už avizoval, že by stál o to, aby Pavel Rychetský usedl v čele Ústavního soudu i pro další funkční mandát. Rychetský je k takovému kroku připraven, ale považuje za nutné dohodnout se s novým prezidentem, aby funkční období v pozici šéfa ÚS ukončil dříve, než vyprší mandát prezidentský Miloši Zemanovi, za termín označil prosinec 2017. Současné desetileté funkční období skončí Rychetskému letos v srpnu.