Lékaři Bartákovi hrozí, že mu soud zpřísní kvalifikaci

Praha - U pražského městského soudu pokračuje proces s lékařem Jaroslavem Bartákem. Hrozí mu přísnější posouzení u dalších třech přpadů. Oznámil to soudce na začátku dnešního hlavního líčení. Zpřísnění se týká těžké újmy na zdraví. Výše možného trestu se tím ale nezvýšila, žalobkyně Bartáka viní z podobných činů od začátku, hrozí mu až dvanáctileté vězení.Obžaloba Barátka viní z pěti znásilnění, ze sexuálního útlaku a napadení. Barták to odmítá.

Soudce uvedl, že rozsudek může vynést již ve středu. Bartákovi ale nabídl možnost delší lhůty na přípravu závěrečné řeči a přesunutí verdiktu na příští týden. Verdikt padne podle soudce Stanislava Králíka s největší pravděpodobností příští týden ve středu.

Žalobkyně viní lékaře ze zneužití 11 žen. Obžaloba v některých případech uvádí samotné znásilnění, v jiných přidává těžkou újmu na zdraví, což zákoník posuzuje přísněji a určuje sazbu až dvanáctiletého vězení. Soud nyní zpřísnil další případy, které obžaloba původně posuzovala mírněji. Státní zastupitelství kromě toho Bartáka viní z vydírání, omezování osobní svobody nebo nebezpečného vyhrožování. Pět z jedenácti dívek, které na Bartáka podaly trestní oznámení, po něm požaduje odškodnění 13 milionů korun.

Barták tvrdí, že žádné ženě vědomě neublížil a nyní je obětí spiknutí. Hájí se tím, že své „intimní asistentky“ měl rád a do některých se i zamiloval. Označil se za katolíka s liberálním přístupem k sexu. Bývalé asistentky popsal jako prostitutky, narkomanky nebo alkoholičky. Sex s ním prý měly dobrovolně a platil jim za něj. „Od začátku věděly, že to nebudou jenom asistentky, že ty věci nebudou jenom pracovní, ale také soukromé,“ zní Bartákova slova na zvukovém záznamu ze soudní síně.

Městský soud v Praze se kauzou zabývá od loňského září. Zatím vyslechl několik Bartákových někdejších asistentek, mezi nimiž byly údajně napadené i ty, které uvedly, že byly v práci spokojené. U soudu už vypovídal i policista, který zasahoval v hotelu po oznámení o únosu asistentky, nebo lékařův osobní řidič. „Úmyslně, jak on sám mi řekl, si vybíral a vyhledával děvčata takzvaně submisivní, která mohl ovládat,“ vypověděl bývalý řidič Jaroslava Bartáka Josef Novák.

Aféru spustila jedna z bývalých asistentek, lékař ji měl trýznit na dovolené na Filipínách. Později se s oznámeními přidalo dalších deset dívek. Kvůli násilí na mladých ženách už Barták jednou před soudem stál. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil svou asistentku, ta pak u soudu přijala odškodnění.


Jedna z jeho bývalých zaměstnankyň například popisovala, jak napadl v čínském hotelu masérku. „Byla schoulená u mě, my jsme obě brečely, protože já jsem nemohla zabránit tomu, aby jí ubližoval, a přitom jsem já sama u toho psychicky trpěla,“ řekla.