Mladík dostal za napadení muže, jenž zemřel, dvouletý trest

České Budějovice - Českobudějovický krajský soud dnes udělil devatenáctiletému Romovi, který loni 31. srpna ve Strakonicích zaútočil na muže, jenž následně v nemocnici zemřel, dvouletý trest. Mladík z místa incidentu utekl se svými kamarády, aniž by napadanému pomohl. Rom prý devětadvacetiletého muže udeřil pěstí, ten kvůli tomu spadl na zem a smrtelně si poranil hlavu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlení, zda se proti rozsudku odvolají.

Devatenáctiletý Rom několikrát u soudu uvedl, že ho mrzí to, co se stalo. „Lituji toho, že jsem mu nepomohl,“ uvedl. Úmrtí devětadvacetiletého muže vyvolalo ve Strakonicích loni v září demonstraci. Lidé se tehdy v protestním průvodu sešli před restaurací, kde se událost stala.

Státní zástupkyně mladíka obžalovala z ublížení na zdraví s následkem smrti. Soud však událost překvalifikoval na přečin usmrcení z nedbalosti. Původně mladíkovi hrozil desetiletý trest, nyní mohl být maximálně odsouzen na odnětí svobody po dobu tří roků. „Neshledali jsme zavinění ve formě úmyslu, jak to kladla obžalovanému za vinu obžaloba. Následek celé události je tragický, ale podle soudu se jedná o nedbalostní zavinění,“ řekl předseda senátu Michal Kubánek. Státní zástupkyně Daniela Přibylová uvedla, že ji změna právní kvalifikace nepřekvapila. „Počkám na písemné zhotovení rozsudku a poté zvážím odvolání,“ řekla.

Podle Kubánka však senát do výše trestu zahrnul fakt, že obžalovaný má tendence se chovat v podobných situacích přehnaně. „Konflikt byl banální a zbytečný a vaše reakce byla nepřiměřená,“ řekl Kubánek směrem k mladíkovi při odůvodnění rozsudku.

Mladík u soudu uvedl, že v den, kdy se tragédie stala, se svými třemi kamarády večer popíjel ve Strakonicích alkohol. Potom skupina chtěla jít na diskotéku, ovšem pořadatelé ji tam nepustili. Čtveřice se tedy vydala do restaurace Sokolovna, aby si koupila cigarety. „Tam seděl opilý muž a posmíval se nám. Nazýval nás šašky a pořád na nás něco vrčel,“ řekl obžalovaný před soudem. Při líčení vypovídal také provozovatel restaurace a číšník, kteří 31. srpna večer v Sokolovně byli. Ani jeden z nich však neslyšel, že by devětadvacetiletý muž skupiny čtyř mladíků urážel nebo provokoval.

Obžalovaný uvedl, že on a jeho kamarádi po pár minutách restauraci opustili. Ven za nimi vyšel i devětadvacetiletý muž. „Řval na nás rasistické urážky,“ uvedl obžalovaný. Podle něj se muž chtěl prát. Obžalovaný jej udeřil pěstí do obličeje. Napadený muž ztratil rovnováhu a spadl na zem. Čtveřice mladíků z místa utekla, aniž zjistila, zda je muž zraněný. Napadeného chvíli po incidentu našel před restaurací číšník a zavolal záchrannou službu. Devětadvacetiletý muž po pár dnech v nemocnici zemřel na následky poranění lebky a mozku.

Výpověď obžalovaného u soudu se lišila od toho, co řekl po zadržení policii. Tehdy například uvedl, že napadený muž se po úderu vrátil do restaurace. U soudu tvrdil, že hned spadl na zem. „Tehdy jsem byl pod tlakem a v šoku z toho, když jsem se dozvěděl, že skončil v nemocnici a jeho stav je vážný,“ řekl obžalovaný.