Hasiči zachránili o třetinu víc lidí, častěji ale jezdili k autonehodám

Praha - Hasiči loni zasahovali u více než stovky tisíc událostí. Požárů sice v loňském roce mírně ubylo, oproti předchozímu roku ale výrazně vzrostl počet výjezdů k autonehodám. Zvýšil se i počet zraněných, a to z 1 150 na téměř 1 300 lidí. Hasiči ale zároveň evakuovali nebo bezprostředně zachránili o třetinu více lidí než v roce 2011, celkově pomohli téměř 70 000 lidem. 

Nejčastější příčinou požárů byla technická závada zařízení, která byla následována nedbalostí dospělých. U více než 1 600 požárů se podle ředitele hasičů Drahoslava Ryby podařilo prokázat, že byly zapáleny úmyslně. Nejdražší požár loňského roku vypukl 9. června na pražském letišti v Ruzyni, kde shořelo letadlo za více než půl miliardy korun. Celkově loni oheň způsobil škody za necelé tři miliardy korun.

Tísňová linka zvonila každých sedm vteřin, hasiči vyjížděli každé tři minuty

Hasiči museli kromě zachraňování v loňském roce hlavně šetřit. Nejvíce se propouštělo z administrativních míst. Podle Ryby se tak podařilo ušetřit přes sto milionů korun. Podle Rybova náměstka pro ekonomiku Slavomíra Bella budou mít letos hasiči k dispozici zhruba stejný objem prostředků jako loni. V loňském roce přitom proti roku 2010, kdy měl sbor na útraty více než osm miliard, hospodařil s rozpočtem sníženým o 23 procent. „My tvrdíme, že je příznivě nastaven,“ podotkl Bell. Sbor podle něj letos opět začne investovat alespoň část svých prostředků do obnovy techniky, na větší obměnu ale peníze nestačí.

Snižovat by se už neměly ani platy hasičů. Zvyšovat se ale podle vedení pravděpodobně také nebudou. „My jsme za rok 2012 spokojeni s tím, že meziročně mezi roky 2011 a 2012 již k poklesu nedošlo, a neplánujeme ani pokles platů pro rok 2013,“ uvedl k tomu další z Rybových náměstků Josef Slavík. Hasičům se přitom od roku 2009 snížily mzdy zhruba o deset procent, průměrný plat je nyní necelých 32 000 korun hrubého.